Magazin

İşin son günü için 10 öneri

İşin son günü için 10 öneri

Fransız futbol yıldızı Zidane'ın rakibine kafa atıp kırmızı kart görerek kariyerini sonlandırması üzerine harekete geçen iş hayatı uzmanları, faydalı bir rehber hazırladı.

Fransa'nın futbol kahramanı Zinedine Zidane, Dünya Kupası finalinde 'vurucu' bir hareket yaparak meslek hayatını sonlandırdı. Siz de görev yerini unutulmayacak biçimde terk etmek isterseniz işte öneriler:

1. Veda konuşmanız, Zidane'ın kafası etkisi yapsın. Gizli ilişki, yolsuzluk gibi bildiğiniz ne varsa, veda konuşmanızda ortaya dökün. Hangi sırma saçlının saçlarının aslında peruk olduğu, kimin şirkete fatura ettiği harcamaları şişirdiği gibi 'hoş' detayları da atlamayın. Ortamın buz kestiğini hissedeceksiniz ama emin olun bu metin sizi unutulmaz kılacak.

2. Arkanızdan gelenin başına bir bela sarın. Mesela George W. Bush'un personeli görevi Clinton'ın tayfasından devraldığında, Beyaz Saray'daki klavyelerin tümünde 'W' harflerinin sökülmüş olduğunu gördüler. Strateji Ofisi'nin (Office of Strategy) adı da Bush'un yanlış telaffuz ettiği şekliyle 'Office of Strategerie' yazılmıştı.

3. 'Eğer David Beckham, İngiltere milli takım kaptanlığını bıraktığında ağlayabiliyorsa ben de ağlarım' diye düşünmeyin. Sakın ağlamayın. Bir ofiste hiçbir şey, duygu belirtileri göstermek kadar korkutucu olamaz. Açık ofis düzeni bunun için yapılmadı.

4. İkinci ayrılık konuşması. Parıltılı kariyeriniz üzerine, sonsuz uzunlukta bir konuşma yapın. Sakar bir fotokopiciyken nasıl ilerlediğinizi, yıllar önce ayrılan, kimsenin tanımadığı insanlar hakkındaki sıkıcı anekdotları uzata uzata anlatın. Durmadan konuşun, bu sizin son gününüz. Ne yapabilirler ki? Sizi kovacaklar mı? Onları yeterince dinlediniz, artık sıra sizde.

5. Tasmanızı (işyeri kimlik kartı) herhangi bir yerde rastladığınız en çılgın serseriye teslim edin. Ona nereden bedava kahve alıp, dost canlısı insanlarla tanışabileceğini tarif edin.

6. Veda geceniz ne kadar iyi geçerse geçsin, içkinin etkisiyle 20 yıldır katlandığınız insanlara 'Seni seviyorum' deme gafletinde bulunmayın.

7. Size gönderilen veda kartına bakarsanız, orada her zaman kocaman bir imza ve hiç adını duymadığınız birilerinin isimlerini görürsünüz. Onların kim olduğunu bulun ve içki içmeye çağırın. Ne de olsa onlar size kart yollayan samimi arkadaşlarınız. Bu hareket, onların ödünü patlatacaktır.

8. İş arkadaşlarınızın en mahrem sırlarını öğrenip onlara mail atın ve bildiklerinizi bütün şirkete yaymakla tehdit edin. Alacağınız veda hediyelerinin miktarı giderek artacaktır.

9. Ayrıldığınız gerçeğini reddedin ve sonsuza kadar orada olacakmış gibi davranın. Bu onları sinir edecektir.

10. 'Çıkış' mülakatı. Bu, 20 katlı binanızın en üst katında ikamet eden 'insan kaynakları' takımına uzun süredir söylemeyi beklediğiniz şeyleri söyleme anıdır, değerlendirin.
(Radikal)
Yayın tarihi: 12.07.2006
277
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.