Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İş stresi mi, o da ne!

İş stresi mi, o da ne!

Britanya Sağlık ve Güvenlik Yönetimi, işyeri stresinden dertli olanlara bir reçete hazırladı: Stres günlüğü tutun, kuralları çok takmayın, esnek olun.

İşyerindeki stresi yenebilirsiniz. Britanya Sağlık ve Güvenlik Yönetimi, işyerinde stres yaşayan kişilerin çoğunun bunu değiştirmek için kendini yetersiz hissettiğini ve stresi işin bir parçası olarak kabullendiğini açıkladı. Çoğu kişinin şikâyet ettiği ya da durumu değiştirmeye çalıştığı takdirde işini kaybetmekten korktuğunu söyleyen uzmanlar, iş kaynaklı stresi önlemek için birtakım öneriler hazırladı.

Sağlık yetkilileri işyerinde strese sebep olan faktörleri şöyle sıralıyor: "Çok az ya da çok iş olması, önemli konular üzerinde kontrolün olmaması, zaman baskısı, işten sıkılmak, müşterilerin talepleri, kurallar, yetersiz maaş veya yapılan iş hakkında yeterli övgü almamak, iş arkadaşlarıyla geçimsizlik, sağlıksız işyeri koşulları, iş ve ev yaşamı arasında denge sağlayamamak."

Üç önemli öneri
Düşünce yapısını değiştirmek için önerilen üç basamak ise şöyle:

 • İşiniz hakkındaki düşüncelerinizi gözden geçirip, en çok stres yaratan konuları bularak, 'bunu daha farklı yapabilir miyim?' sorusunu sorun. Kendiniz ve diğerleri tarafından konulan gereksiz kuralları eleyip, problemlere daha esnek yaklaşın. Stresinizin kaynağını belirleyemiyorsanız, bir 'stres günlüğü' tutun.

 • İşinizin avantajları ve dezavantajlarını netleştirin. İşinizden beklentilerinizi belirleyip, kendinize amaçlar oluşturun ve işinizin bu amaçlara uygun olup olmadığına yanıt verin. Eğer bu soruya verdiğiniz yanıt olumsuzsa, iş değişikliğinin vakti gelmiş olabilir.

 • Zaman baskısı ve sorumluluklar karşısındaki genel yaklaşımınızı değerlendirip, stres yaratan konularda yaklaşımlarınızı değiştirin.

 • (Radikal)
  Yayın tarihi: 08.08.2004
  255
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.