Magazin

İş stresi kalpten ölüm riskini artırıyor

İş stresi kalpten ölüm riskini artırıyor

Bilim adamlarına göre stresli mesleklerde veya ortamlarda çalışanların, daha rahat işler yapanlara oranla kalp krizinden ölüm riskleri 2 kat fazla...Finlandiya'da bir fabrikanın 812 kadın ve erkek işçisi arasında yapılan araştırmada, çalışanlar, yaptıkları işin ağırlığına ve sorumluluklarına göre gruplara ayrıldı.

Deneklerin stres seviyeleri, tansiyonları, kolesterol düzeyleri ve kiloları incelendi.

Araştırma sonucunda, ağır sorumluluk üstlenen, ancak bu sorumlulukları tam olarak yerine getiremeyenlerin, daha az sorumluluk gerektiren işlerde çalışanlara oranla kalp krizi sonucu ölüm riskinin 2 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Ağır ve sorumluluk gerektiren bir işte çalışıp, hafif işte çalışanlardan daha düşük ücret alınması ve sosyal olarak da daha az kabul görmenin, stresi ve dolayısıyla kalp krizinden ölüm riskini artırdığı belirtildi.

Uzmanlar, aşırı stresli kişilerin kilo problemlerinin de bulunduğunu belirtti.

Finlandiya Meslek Hastalıkları Enstitüsü Başkanı Prof. Mika Kivimaki, "Bugüne kadar insanları kalp krizlerinden korunmak için sigara içmemeye, alkol kullanmamaya, az ve sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya çağırıyorduk, artık bir de işyeri stresinden uzak durmaya çağırmamız gerekecek" dedi.

(aa)
Yayın tarihi: 18.10.2002
206
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.