Magazin

İş kaybettiren davranışlar

İş kaybettiren davranışlar

Konuşurken yere veya tavana bakmak, bakımsız yada aşırı süslü olmak, kaçamak yanıtlar vermek daha başlamadan işi kaybetmenize neden olabilir. İşte iyi bir iş görüşmesinin püf noktaları.

Türkiye'de hızlı nüfus artışı ve yaşanan ekonomik kriz nedeniyle istihdam konusunda sorunlar yaşandığını, kendilerine 24 bin kayıtlı işsiz olduğunu söyleyen İş Kurumu (İŞKUR) Adana Bölge Müdürü Ökkeş Akın Bingöl, iş sahibi olmanın altın kurallarını saydı.

İşveren tarafından yapılan talepler doğrultusunda kayıtlı işsizlerden uygun olanları ön görüşmeye gönderdiklerini söyleyen Bingöl, görüşme sırasında yapılmaması gereken hareketlerin başında geç kalmanın geldiğini söyledi.

İşverenin çalıştıracağı kişilerde deneyim, ekip çalışmasına uygun olma, zamanında ve doğru karar verebilme, yaratıcı ve ileri görüşlü olma, dürüstlük, sadakat, kurallara uyma, verilen ücrete kanaat etme, işine özen gösterme ve insanları yönlendirebilme gibi özellikler aradığını ifade eden Bingöl, "Bakımsız yada aşırı süslü olma, izin verilmeden oturma ya da konuşma, bacak bacak üstüne atma, sigara içme, sakız çiğneme, bozuk diksiyon, kaçamak yanıt verme, espriden anlamama, iş hakkında hiç soru sormama, coşkusuz ve donuk olma işi kaybetmek için yeterli nedenlerdendir" dedi.

Mutsuz olduğunuzu söylemeyin

İş görüşmesine giden kişilerin, işverenle ya da yetkili kıldığı kişiyle karşılaştığında el sıkışıp, tokalaşmasının önemini vurgulayan İş Kurumu Müdürü, gevşek ve kuşkucu bir tavırla tokalaşmanın olumsuz etki yaratacağını vurguladı.

Konuşurken yere veya tavana bakmanın, kısık sesle bulanık ve karışık konuşmanın da puan kaybettirdiğini söyleyen Bingöl, yapılmaması gereken davranışları şöyle sıraladı:

Bunları yapmayın!

* Hedef ve planlama sunamama,
* İlgisiz ve isteksiz bir tavırla konuşma
* Dengeli, sakin ve huzurlu olamama,
* Para konusu üzerinde fazla durma,
* Kötü bir okul başarısı gösterme,
* Soruları anlamada güçlük çekme,
* İşe alt düzeyden başlamaya yanaşmama,
* Önceki işverenleri kötüleme,
* Bilgi ve deneyiminden emin olamama,
* Mutsuz bir evliliği olduğunu belirtme, ana babası ile çatışmalarını gündeme getirme,
* Sadece fikir edinmek için görüşmeye geldiği izlenimini verme, kısa bir süre için çalışmak istediğini belirtme,
* Kararlarında başkalarına bağımlı olma,
* Firma hakkında bilgisiz olma, işle ilgili görevleri çok bulduğunu belirtme, katı ve ön yargılı olma,
* Boş zamanlarını televizyonla geçirdiğini ifade etme,
* Eleştiriye açık olamama, aykırı fikirleri ısrarla savunma.
Yayın tarihi: 03.04.2002
517
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.