Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İş dünyasının yeni derdi: Mutsuzluk

İş dünyasının yeni derdi: Mutsuzluk

İşyerinde mutlu olmayan çalışanlar, hastalıklara daha açık hale geliyor. Depresyon nedeniyle uzun süreli rapor alan çalışan sayısı artıyor.

Britanya'da yapılan araştırmalar, işyerinde mutsuz olan kişilerin hastalıklara daha açık hale geldiklerini gösterdi.

Lanchester Üniversitesi ve Manchester İş İdaresi Okulu'nun ortaklaşa düzenlediği araştırmaya göre, işyerinde tatmin olmayan kişiler, duygusal açıdan rahatsız oluyor, kendilerine güvenlerini yitiriyor, bunalım geçiriyor. İşyerinde yaşanan tatmindeki en ılımlı düşüşün bile çalışanlarda bu tür rahatsızlıkları körüklediğini belirten bilim adamları, araştırmada 250 bin çalışanın durumlarını inceledi.

Depresyon ve anksiyete (kaygı) gibi sebeplerle uzun süreli raporlar alan çalışanların sayısının da arttığına işaret eden bilim adamları, bu yüzden de Britanya'da pek çok işyerinin sürekli bir kadro barındırmak yerine, işlerini geçici işçilerle yürütmeye çalıştıklarını, bu durumun da işçinin güven duygusunu iyice zedelediğini vurguladı.

Lanchester Üniversitesi'nden Prof. Dr. Cary Cooper, tüm patronları sorunu ciddiye almayan, daha büyük psikolojik ve ekonomik bedeller ödemek istemeyen her işverenin mutsuz ve tatminsiz çalışanların çalışma şartlarını düzeltmek için yatırım yapmaya davet etti. Cooper, işyerinde mutlu ve tatminli çalışanların daha sağlıklı ve verimli olacaklarına dikkat çekti.
(Radikal)
337
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.