Magazin

İş arkadaşları evliliği baltalıyor

İş arkadaşları evliliği baltalıyor

Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan bir araştırma, evli çiftlerin ne denli büyük riskler altında yaşadığını ispatlar cinsten. Araştırmaya göre, karşı cinsten iş arkadaşlarının fazla sayıda bulunduğu yerlerde, evlilikler çatırdıyor.

Uzmanlar 7 yıl süren ve 1.500 işyerinde çalışan 37.000 çalışanı kapsayan bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Buna göre işyerinde karşı cinsten çok sayıda kişi bulunması, evlilikleri yüzde 70 oranında baltalıyor. Aynı cinsten insanların bir arada çalıştığı işyerlerindeyse benzeri durum yaşanmıyor.

Medeni hali ipleyen yok
Araştırmanın ilginç bir sonucu, karşı cinsten çok sayıda insanın bulunduğu işyerlerinde flörte başlayanların, partnerinin evli ya da bekar olmasını fazla dikkate almaması oldu. Üstelik, araştırmacılar boşanmaların "bulaşıcı" olduğunu da saptadı.

İşyerinde çalışanların üçte biri boşanmışsa, evli bir çalışanın boşanma olasılığı yüzde 43 oranında artıyor. Karşı cinse ilgi gösteren ve bu uğurda evliliklerini yıkan kişilerle ilişkiye girdikleri kişiler arasındaki yaş farkıysa genelde 5-15 yaş arasında değişiyor.

Bekar çalışan çoksa boşanma da çok
Araştırmanın ortaya çıkardığı bir diğer husussa işyerinde aynı cinsten çok sayıda bekar çalışan bulunması halinde, boşanma riskinin arttığı. Zamanla bu iş arkadaşlarını kendine örnek alan evli bir çalışanın boşanma riskinin yüzde 60 arttığı kaydedildi.

İşyerinde flört evliliği yıkıyor
Araştırmaya katılanlar, evli de olsalar, karşı cinsten biri eğlence olsun diye kendileriyle flört etmeye başlayınca, buna karşılık verdiklerini itiraf ettiler. Ancak böyle başlayan masum flörtlerin zamanla ciddi ilişkiye dönüştüğü ve evlilikleri tahrip ettiği belirlendi.

Evliliği kurtaran en kayde değer çözüm, eşinizdeki olumsuz değişiklikleri ciddi bir gözle izleyerek, değişikliğin nedenlerini enine boyuna onunla konuşmaktan geçiyor.
Yayın tarihi: 14.11.2003
287
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.