Magazin

İranlı ikizler mezarda ayrılacak

İranlı ikizler mezarda ayrılacak

İran, ayırma ameliyatında ölen siyam ikizleri Lale ve Laden'i bekliyor. Yarın İran'a gönderilecek cenazeler, 29 yıllık ayrı yaşama özlemiyle defnedilecek.

Singapur'da 50 saatlik çok zor ameliyatta ayrılan 29 yaşındaki Lale ve Laden Bijani, 90 dakika arayla kan kaybından öldüler. Ölüm ihtimalini bilerek, ama büyük umutla geldikleri Singapur'da ölen Lale ve Laden için Müslüman okulunun gasilhanesinde gerekli işlem bugün yapıldı. Naaşlarını taşıyan iki ayrı tabut, siyah kumaşla kaplandı. İran'a yarın uçakla dönecek naaşlar, vatan toprağında, 29 yıllık ayrı bağımsız bedenlerde yaşama özlemiyle defnedilecek.

Tahran Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Lale ve Laden, ameliyatın ölüme götürebileceğini biliyorlardı. Daha dışa dönük olan Laden'in tutkusu avukat, Lale'ninki gazeteci olmaktı. Laden Salı günü ameliyata girerken şunu söylüyordu: "Allah, bundan böyle ikimize yaşam bahşederse, iki ayrı birey olarak yaşayabileceğiz." Cenazeleri gasilhaneye bugün hastane çalışanları taşıdı.

Yedi yıl önce Alman hekimleri, ameliyatın büyük tehlikesini görerek girişimi reddetmişlerdi. İkizlerin bilinci ve kararlılığı hekimlerin ikilemine üstün geldi. Önce Laden, ondan bir buçuk saat sonra Lale öldü. Ameliyat masasında öldüklerinde başlar bütünüyle ayrılmıştı. Kafatası kemiklerini ve beyni ayırma işlemi, hekimlerin tahmininden zordu. Cerrah ekibinden bir hekim kafatası dibine son neşter darbesini vurduğu an, kan akımı denetlenemez duruma gelmişti.

Tıp etiği uzmanları, Lale ile Laden'in seçimine hekimlerin uyum göstermesini meşru bulduklarını belirtiyorlar. Singapur İran cemaatinden Hasan El Attas, cenazelerin yarın sabah uçakla İran'ın başkenti Tahran'a gideceğini bildirdi. İkizlerin en büyük arzusu ayna yardımı olmadan birbirlerinin yüzünü görebilmekti. Singapur'da başka bir Müslüman okulunda da Lale ve Laden için Kuran-ı Kerim okudundu, dua edildi. Lale ile Laden'in İran'daki ablaları Zari, ameliyatta ilk ölüm anını, Laden'i duyduğunda, bayıldı. Singapur'daki Müslüman okulları ve camiler, onların çiçek isimleri için ak ve sarı karanfillerle bezendi.

İKİ MİLYONDA BİR
Uluslararası hekimlerin kurduğu ameliyat ekibi, ilk kez yetişkinlerde denenen ameliyatta çok zorlandı. İki milyonda bir kafadan yapışık ikiz doğumunun olduğu dünyada, bugüne kadar bebek ya da çocuklarda bu tür ameliyatlar yapıldı ve genç bünyenin kendini yenileme yeteneğiyle olumlu sonuç alındı.

Cerrahlar, böylesine tehlikeli ameliyatlar öncesindeki tahmin ve saptamalarda yanılabileceklerini belirtmişlerdi. Nitekim, ikizlerin ortak kafatası sanıldığından çok daha sert çıktı. Ayrı beyinlerin birbirine yapışma alanı ise, müdahaleyi sanılandan daha tehlikeli duruma sokmuştu.

OTURMA KONUMUNDA
28 hekim ve 100 asistan, 50 saatten fazla süren ameliyatta görev aldı. İkizler, ameliyat masasında, oturma konumunda ameliyat edildi. Büyük kan akışının olduğu ayrılma anında, cerrahlar kendilerini elle destekliyordu. Ameliyatın 32. saatinde, kan akışındaki düzensizlikten ameliyatın durdurulması düşünüldü ve ikizlerin yeniden doğumlarındaki yapısında bırakılması seçeneği tahlil edildi. Son konsültasyonda, ameliyatın devamında karar kılındı.

İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, 300 bin dolarlık ameliyat masrafının devletçe karşılanacağını bildirmişti. Lale ve Laden Bijani kardeşler, Fars eyaletinin Firuzabad kentine bağlı Lohrasb köyünde üçü erkek, sekizi kız, 11 çocuklu yoksul bir ailenin fertleri olarak dünyaya gelmişlerdi.
Yayın tarihi: 09.07.2003
434
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.