Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İranlı ikizler ayrılığa dayanamadı

İranlı ikizler ayrılığa dayanamadı

İranlı ikizler Laden ile Lale Bijani'nin Singapur'un Raffles Hastanesi'ndeki ayırma ameliyatı başarısızlıkla sonuçlandı. Önce Laden ardından da Lale ameliyat masasında can verdi. İkizlerin kan kaybından öldüğü belirtiliyor. 29 yaşındaki ikizlerin birer saat arayla ölümü büyük üzüntü yarattı.

Önce Laden öldü
İranlı kafadan yapışık ikizlerden birinin, ayırma ameliyatından sonra öldüğü bildirildi. Singapur Raffles Hastanesi yetkilileri, ikizlerden Laden´in öldüğünü, Lale'nin durumunun kritik olduğunu söylediler. İranlı Lale ve Laden Bijeni adlı kafadan yapışık ikizlerin ameliyatta çok kan kaybettikleri belirtilmişti.

Ameliyat tamamlanmıştı
Başlarından birbirine yapışık İranlı ikizlerin ayrıldığı bildirildi. Singapur Raffles Hastanesi'nde 28 kişilik cerrah ekibinin çalışmasıyla yapılan zorlu ve tehlikeli ameliyatta, 29 yaşındaki ikizleri ayırma işleminin tamamlandığı belirtildi.

Hastane sözcüsü Dr. Prem Kumar Nair, "Lale ve Laden'in kısa bir süre önce ayrıldıkları bilgisini aldık, ancak çok fazla kan kaybetmişler" dedi. Açıklamada, ayrılma işleminin tamamlandığı ancak, estetik cerrahların kafataslarını onaracağı ve bu operasyonun da 24 sürebileceği bildirildi. Nair, Lale ve Laden kardeşlerin durumunun "kritik aşamada" olduğunu" bildirdi. Laden'in durumunun ise daha kötü olduğu belirtildi.

İranlı Lale ve Laden Bijeni adlı kafadan yapışık ikizler, ikisinden birinin ölme ya da sakat kalma riskini bilerek ameliyat olmayı tercih etmişlerdi. Alman doktorlar, 1996'da Bijanilerin ayrılma isteğini, ölümcül olabileceği gerekçesiyle reddetmişti. Ancak siyam ikizleri, kendilerini ayırmaya razı olacak doktor arayışlarını sürdürmüştü.

Kritik aşama ve öncesi
Kafaları birbirine yapışık olan İranlı siyam ikizleri Laden ve Lale Bijani'nin Singapur'daki ameliyatları beklenenden yavaş ilerliyor. Ameliyatta kritik bir noktaya gelen doktorlar önce ikizlerin kafatasını ayırmaya çalıştılar. Kafatası kemiği düşündüklerinden daha sert çıkınca bu aşama biraz uzun sürdü. Ancak en önemli aşama ikizlerin paylaştığı ana beyin damarlardan birinin ayrılması oldu.

İkizlerin ameliyattaki kritik aşamayı başarıyla atlattıkları belirtiliyor. Beyne giden damar ikiye ayrıldı ve işlevini sürdürmeye devam ediyor. İkizler narkoz altında ve durumlarında herhangi olumsuz bir değişiklik yok. Uzun süreli ameliyat sırasında ameliyathanede klasik müzik çalındığı belirtiliyor. Ameliyatın yapıldığı Singapur'daki Raffles Hastanesi doktorlarından Prem Kumar, operasyonun olumlu geçtiğini, ancak hala ölüm riskinin mevcut olduğunu söyledi.

"Tanrı isterse ayrı da yaşarız"
Onlar 29 yıldır birlikte yediler, ders çalıştılar, dua ettiler ve hatta aynı havayı soludular. Kafadan yapışık dünyaya gelmişlerdi ve başka alternatifleri yoktu. Laden ve Lale Bijani dün sabah ölümü göze alarak ameliyat masasına yattılar.

İkizlerin yaşama şansının yüzde 50-yüzde 50 olduğu bildiriliyor ve gönüllerince bir hayat sürmeleri için İran halkı Bijani'ler için dua ediyor. İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi de ''sevgili ve azimli kızlarım'' dediği Bijani'lerin operasyon ekibine başarılar diledi.

Siyam ikizlerine dair en karmaşık, en riskli operasyonun başcerrahı Dr.Keith Goh ve uluslararası ekibi Singapur'daki Raffles Hastanesi'nde ilk neşteri attılar. En az 48 sürmesi beklenen operasyonda 28 doktor ve nöbetleşe 100 uzman hemşire görev alacak. Operasyon öncesinde provalar yapan ekip için ikizleri ayırmak son derece tehlikeli ve bilinmezlerle dolu. Kulaklarının üzerinden kafatasları yapışık olan Laden ile Lale'nin ayrı beyinleri var, ancak beyne giden büyük bir damarı, sinirleri paylaşıyorlar.

Kan dolaşım sisteminin kontrolü sırasında beyinlerinde iki misli basınç olduğu ve operasyonu zorunlu kıldığı tespit edildi. Ameliyat sonrasında da toparlanmalarının bebeklere kıyasla daha uzun zaman alacağı, ruhsal depremlerde de yaşayabilecekleri uyarısı yapılıyor. Operasyonun bir kısmında şuurları açık olacak, ancak ağrı hissetmeyecekler ve ortak damar sorununun aşılması için birinin bacağından alınacak damarın kullanılması planlanıyor. Sağsalim ayrılmaları halinde tarihi bir operasyon olacak ve ilk kez yetişkin siyam ikizlerinin yeni, bağımsız yaşam umutları olacak.

Geçen hafta İranlı arkadaşlarıyla sohbet eden, dostlarına e-posta gönderen, spor yaparak kuvvet kazanan, bir terapistin gözetimindeki ikizler önceki sabah saçlarını kestirdiler ve ameliyat sonrasında peruk olarak kullanacaklarını söylediler. Son dakika kan testleri ve diğer kontroller sonrasında ameliyat odasına girmeden önce dua edip bundan sonrasının Tanrı'ya kaldığını anlattılar. Laden telefonla Tahran'daki bir arkadaşını arayarak, ''Kendimize güvenimiz hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Tüm risklere göğüs germeye hazırız. Tanrı isterse ayrı yaşamlar süreceğiz'' dedi. Ameliyat sonrasında ilk yapmak istedikleri sorulduğunda, ''Yüzyüze gelmek istiyoruz'' diyorlardı.
597
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.