Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İran'dan Queen'e gecikmeli izin

İran'dan Queen'e gecikmeli izin

İran'da gençliğin en sevdiği müzik gruplarından efsanevi rock topluluğu Queen'in albümlerinin satışına izin verildi.

Queen albümlerini İran'da yayımlayacak "Davud'un Ney'i" adlı prodüksiyon şirketinden yapılan açıklamada, "İranlı yetkililerin şimdilik grubun sosyal mesaj veren şarkılarının yayımlanmasına izin verdikleri, aşk şarkılarının henüz yayımlanmayacağı" ifade edildi.

Mercury'ye yasak vardı
Queen'in "sosyal" içerikli şarkılarının arasında, "Bohemian Rhapsody", Miracle" ve "I want to break free" gibi çalışmaların bulunduğu kaydedildi. Efsanevi rock grubunun lideri ve solisti Freddy Mercury'nin İranlı ve Zerdüşt bir aileden gelmesi, homoseksüel olması ve AIDS'ten ölmesi, Queen'in, homoseksüelliğin suç sayıldığı İran'da satılmasına ciddi bir engel teşkil ediyordu.

Rock ve pop'a ahlak' engeli
Pop ve rock müziğin "ahlak bozucu" olarak kabul edildiği İran'da, milyonlarca korsan CD ve kaset, nüfusunun yüzde 70'inin 30 yaşın altında olduğu ülkede el değiştiriyor ve yaygınlıkla dinleniyor.

Gençler mutlu olacak
Book City adlı kitap ve CD satış zincirinden Akbar Safari, piyasaya ilk olarak kaset, sonra da CD olarak çıkacak Queen albümünün ilk yasal rock albümü olacağını vurgulayarak, özellikle genç dinleyicilerin bundan büyük mutluluk duyacaklarını söyledi.

İran'da daha önce, Gypsy Kings, Julio İglesias ve Elton John gibi isimler, İranlı yetkililerden "vize alabilmişti". Bunları Leonard Cohen, Celine Dion ve Eminem takip etmişti.
345
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.