Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İran'da "geçici evlilik" sitesi

İran'da "geçici evlilik" sitesi

İran'da, evlenmek için eş arayan kişilerin başvurduğu İnternet sitelerinin yanısıra şimdi de "siga" (geçici evlilik) yapmak isteyenlerin İnternet sitesi açıldı.

Etemad gazetesinin haberine göre, geçici evlilik yapmak isteyen kişiler söz konusu siteye girerek taleplerini iletiyor. Talepleri değerlendiren İnternet sitesi, birbirine uygun kişilerin buluşmasını sağlıyor. Şimdiye kadar 300 geçici evlenme işleminin bu site aracılığıyla yapıldığı, ancak bu işlemin noter huzurunda olup olmadığının bilinmediği belirtilen habere göre, sosyolog Mecit Abheri, modern dünyada kültürel ve sosyal yaşama modern aletlerin girdiğini, İnternet aracılığıyla evlenmenin de bunlardan biri olduğunu belirtti. Abheri, evlenmek isteyenleri buluşturan sitelerin yanlış amaçlarla kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Evlenme yaşları çok küçük
Abheri, bu tür evlenme işlemlerinin yasalar ve kabul edilen toplumsal ilişkiler çerçevesinde kalması halinde olumlu olduğunu, İran'da kızların evlenme yaşının beş, erkeklerin ise sekiz ila 10 yıl yükseldiğini, bunun sebebinin de ekonomik, kültürel ve toplumsal sorunlar olduğunu kaydetti.
(AA)
729
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.