Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İran devrimi çizgi romanlaştı

İran devrimi çizgi romanlaştı

Süper kahramanların fantastik maceralarından geçilmeyen çizgi roman âlemi yeni bir karakter kazandı: İran devrimini yaşayan küçük Marji.

Süper kahramanlarla, acımasız kötü adamlardan geçilmeyen çizgi roman âlemi değişik bir karakter kazandı: 'Persepolis' adlı çizgi romanının Marji adındaki küçük kız kahramanı, İran İslam Devrimi ve sekiz yıl süren İran-Irak savaşının çizgileri arasında dolaşıyor. Paris'te yaşayan İranlı Marjane Satrapi'nin kaleminden yayımlanan çizgi romanın, nisanda satışa çıktığı Fransa ve ABD'de daha şimdiden 150 bin nüshalık satışa ulaştığı belirtiliyor.

Devrime çocuk bakışı
İslam Devrimi sırasında 10 yaşında küçücük bir kız olan Satrapi'inin anılarına ve gözlemlerine dayanan çizgi romanın başında, siyah çarşaf giymek zorunda olduklarını öğrenen okullu kızlar, bunu şaşkınlıkla karışık bir eğlence havasıyla karşılıyor. Kimisi çarşafın altında gizlenen canavarı oynuyor, kimi çarşaflardan okuldan kaçmak için ip yapıyor.

Amerikalı şarkıcı Michael Jackson rozetlerinin ve Nike marka spor ayakkabılarının ABD ürünleriniyasaklayan Devrim Muhafızları'ndan saklamanın yolları bulunuyor. Dolayısıyla Teksas'taki bir imza gününde bir Teksaslı "Tümarkadaşlarım ve akrabalarım bunu okumalı" diyerek Satrapi'ye yedi nüsha birden imzalatmış, ama Irak savaşını desteklemediği için çizere çıkışmayı da ihmal etmemiş.

İran'a dönemiyor
Persopolis'teki hikâyeyi tarihi çerçevede anlattığını ve İranlıların herkes gibi olduğunu vurgulamak istediğini belirten Satrapi, "İran halkı şu anki rejimin yaptıklarına bakılarak yargılanıyor. Ama bu aslında halkın seçmediği bir diktatörlük" diyor. Kacar hanedanının torunu olan ve Marksist bir aileden gelen Satrapi, 1994'te ayrıldığı İran'a şimdi dönerse görüşleri nedeniyle hapse atılacağına inanıyor.
(Radikal)
280
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.