Magazin

İpekçi'nin simitçileri

İpekçi'nin simitçileri

Modacı Cemil İpekçi, THY ve Beyoğlu Belediyesi personelinin ardından, Beyoğlu'ndaki simitçilerin kıyafetlerini tasarladı.

Tramvay biçimindeki simit arabalarında satış yapan simitçiler, bordo şapkaları, eldivenleri ve para keseleri ile turistlerin ilgisini çekti.

Kıyafetleri giyen ruhsatlı simitçilerin temizlik standartlarına da uyduğunu belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Eski Beyoğlu'nu yaşatmaya çalışıyoruz. Bu değişimde temizlikçi ve sütçüden sonra simitçileri de daha modern ve Beyoğlu'na yakışır hale getirdik. Geçmişe uygun ve aynı zamanda çağın gereklerini de karşılayan projeler üretiyoruz" dedi.

Simitçilerin yeni kıyafetleri, Galata Kulesi'nin yanında düzenlenen törenle tanıtıldı. Son zamanlarda tasarıma, modaya ve sanata Türkiye'de daha çok önem verildiğini belirten Cemil İpekçi, "Türkiye bu konuda çok iyi bir konuma geldi. Yıllardır bu mesleği yapıyorum. Modanın ve tasarımın önemi yeni yeni anlaşılıyor. Ayrıca, bu yeni dönem, emekçilere daha fazla önemin verildiği bir dönem" diye konuştu.

Simitçilerin yeni kıyafetlerini çok beğendiğini belirten ABD'li turist Jason Moore da "Keşke bizim de böyle satıcılarımız olsaydı. İstanbul'daki sokaklarda her şeyi bulmak mümkün. Satıcılar, sokak çalgıcıları, dilenciler, yani herkes bu şehre renk katıyor. Açıkçası sizi kıskanıyorum" diye konuştu. Moore, aldığı simiti yedikten sonra "Çok güzel" dedi.
(Hürriyet/Kelebek)
Yayın tarihi: 07.05.2006
226
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.