Magazin

İntihara kalkışmış!

İntihara kalkışmış!

Safiye Soyman'ın gülen yüzünün arkasında bir dram saklı...

Star TV'de yayınlanan 'Aramızda Kalmasın programına konuk olan Safiye Soyman, 13 yaşında, mahkeme kararıyla yaşı büyütülerek evlendirildiğini anlattı.

14 yaşında kızı Ümran'ı kucağına alan Soyman, "Bilmiyorum ki neyin ne olduğunu. İlkokul mezunu bir kızım" diyerek çok isteyenleri olduğunu, kaçırmayı düşündüklerini ve babasının da 'Başını bağlayalım' düşüncesiyle evlendirdiğini ifade etti.

"Annemin arkadaşının oğluydu. Alelacele karar verdik" diye konuşan Safiye Soyman, 15 gün nişanlı kaldıklarını ve daha sonra yaşını büyüttürmek için mahkemeye çıktıklarını anlattı.

HAKİM BABASINI AZARLAMIŞ
Babası Hafız olan Safiye Soyman, hakim ve babası arasında geçen konuşmanın, babasını çok üzdüğünü söyledi.

Hakim'in babasına "Hayırdır Hoca efendi, niye geldin?" diye sorduğunu ve babasının da "Kızım söylesin, 15 günlük nişanlı" dedikten sonra kendisinin hakime, "15 günlük nişanlıyız. Bir an önce evlenmek istiyorum. Çünkü komşular dedikodu yapıyor. Ondan dolayı yaşımın büyümesini istiyorum" dediğini anlattı.

Hakim'in babasına tepki verdiğini ifade eden Safiye Soyman, babasının çok utandığını anlatarak "Hoca efendi, bakamıyorsan, parmak kadar çocuk, ben bakayım' dedi. O zaman babam rahmetli, ilk defa çok üzülmüştü" diye konuştu.

İNTİHAR ETMEYE KALKIŞMIŞ...
Eşinden ayrıldığı zaman maddi anlamda çok zor günler geçirdiğini ifade eden Safiye Soyman, 1985 yılında yaşadığı olayı izleyenlerle paylaştı.

Soyman, "Çok parasız kaldığım dönemlerde bir arkadaşım geldi, bir gün baktım kapıyı açtım, haciz gelecek dediler. Ben o gün çok üzüldüm. Çocuklarım bazı şeyler istiyor. Evde ekmek alacak para yoktu... Çok üzüntülü günler yaşadım" diye konuştu.

Safiye Soyman, o dönemlerde intiharı bile düşündüğünü anlatarak "Banyoya girdim, şofbeni açayım dedim, sonra çocuklarıma bakayım dedim" diyerek son bir kez çocuklarına bakmaya gittiğini ve o sırada kızının kendisine seslenip 'Anne ne yapıyorsun?' dediğini anlatarak gözyaşlarını tutamadı.

KIZI UYANINCA İNTİHARDAN VAZGEÇMİŞ
Soyman, "Öyle baktım. 'Niye ışığı yaktın?' dedi. 'Sizi seyretmek istedim' dedim... 'Anne sen gece kalkmazdın ne oldu?' diye kızımın dertleşmesi beni o intihardan uzaklaştırdı. Kızım da oğlum da. Hayatımda unutamadığım bir anım varsa, o da odur" açıklamasını yaptı.

Çok çile çektiğini, çok acılar biriktirdiğini ve son olarak oğlunun MS hastalığının da üstüne gelmesiyle son noktaya geldiğini ifade eden Safiye Soyman, herşeye rağmen gülmeye çalıştığını belirtti ve "Allah bana bir enerji, bir sabır verdi. Dimdik ayakta olmayı öğrendim" diyerek ilkokul mezunu bir insan olmasına karşın mücadele ederek bu noktalara gelebildiğini ifade etti.

(Televizyon Gazetesi)
Yayın tarihi: 21.08.2009
486
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.