Magazin

İntihal iddiaları hayal ürünü

İntihal iddiaları hayal ürünü

Tüm dünyada milyonlarca satan Da Vinci Şifresi adlı romanın yazarı Dan Brown, kitabının intihal ürünü olduğu yönündeki iddialar karşısında hayretler içinde kaldığını söyledi.

Yazarlar Michael Baigent ve Richard Leigh'in, "fikirlerinin çalındığı" iddiasıyla açtıkları yayın hakkı davasında tanık sandalyesine oturan Brown, iddiaları yalanladı. Londra'da görülen davada Brown, fikirleri ve kitabının öyküsü oluşuncaya dek iki yazarın kitaplarını okumadığını ve kitabına yönelik tepkilerine çok şaşırdığını bildirdi.

Baigent ve Leigh, Da Vinci Şifresi'nin, ortaklaşa yazdıkları The Holy Blood (Kutsal Kan) ve Holy Grail (Kutsal Kase) kitaplarından alıntılar içerdiğini iddia ederek, Dan Brown ve kitabı yayınlayan Random House yayınevi hakkında dava açmıştı. Davayı açan yazarlar, kendilerine ait malzemenin kullanılmasının engellenmesi kararını çıkarabilirlerse, bu karara dayanarak, Brown'ın kitabından uyarlanan ve başrolünde Tom Hanks'in oynadığı Da Vinci Şifresi filminin 19 Mayıs'ta gösterime girmesini engelleyebilecekler.

Yazar Brown'ın ifade vermeyi yarın da sürdürmesi bekleniyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 14.03.2006
171
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.