Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İnternetten hırsızlarla mücadele

İnternetten hırsızlarla mücadele

Antalya polisi kentte artan hırsızlık olaylarına karşı internetten mücadele başlattı. Polis, internette vatandaşlara hırsızlara karşı alabilecekleri önlemleri anlatıyor.

Antalya Emniyet Müdürlüğü, hırsızlık olaylarından bunalan vatandaşlara, internetteki sitesinde, alabilecekleri önlemleri anlatıyor.

Emniyetin, "www.antalyaemniyet.gov.tr" sitesinde, "Hırsızlık olaylarından korunmak mı istiyorsunuz? Muhakkak okuyun. Evinize, işyerinize hırsız girerse sizin de ihmaliniz var mı acaba? Okumanızda büyük fayda var" uyarıları yer alıyor.

Uyarılar

Hırsızlıkla mücadelede, vatandaşların alacağı önlemlerin büyük katkısının olacağı ifade edilen sitede, gece yatarken veya evden ayrılırken kapı ve pencerelerin kilitlenmiş olup olmadığının kontrol edilmesi, cüzdanların görünür yerlerden uzak tutulması gerektiği belirtildi.

Alarm sisteminin önemine de değinilen sitede, "Alarm sesini duyduğu halde kaçmayacak hırsız yoktur" denildi.

Hırsızların loş ve karanlık yerlerden hoşlandığı, bu yüzden bahçe ve merdiven gibi yerlerin mutlaka ışıklandırılması gerektiği kaydedilen sitede, apartmanların havalandırma boşluğuna açılan yerlerive çatıya çıkış kapaklarının demir konstrüksiyonla emniyete alınması istendi.

İşyerlerindeki kepenk kilitlerinin, demir kesme makaslarıyla kolaylıkla kesilebileceği, duvarların kolaylıkla delinebileceği hatırlatılan sitede, "Geceleri kasanızda değerli eşya bulundurmamanız, sizi profesyonel kasa hırsızlarından koruyacaktır. İşyerini hırsızlıktan korumak için bir alarm düzeneği kurmalısınız" ifadesine yer verildi.

Hırsıza davetiye

Eve alınacak temizlikçi ve çocuk bakıcıları hakkında, tıpkı işe alınacak kişiler gibi araştırma yapılmasının önemine de işaret edilen sitede, "hırsıza davetiye" niteliğindeki bazı hatalar konusunda da vatandaşlar şöyle uyarıldı:

-Evinizi tatil ve iş seyahati gibi nedenlerle uzun süreli terkettiğinizde, evde olmadığınızı hırsızlara hissettirmeyiniz. Siz tatildeyken kapınızın önünde veya posta kutusunda biriken gazete, mektup, fatura ve benzeri evrak hırsızlara davetiye olacağından, komşularınıza bunları almasını tembih ediniz. Unutmayınız ki, hırsızlar tatil yapmazlar.

-Evde bulunmadığınız gecelerde bazı ışıkları açık bırakınız. Ayrıca hırsızlara, (Biz evde yokuz, rahatlıkla çalışabilirsiniz) dercesine perdeleri sıkı sıkıya kapatmanız, gündüz evinizin keşfedilmesini sağlayacaktır.

-Komşularınızla iyi geçinmeyi alışkanlık haline getiriniz ve sürekli dayanışma içinde olunuz.

-Seyyar satıcı, bohçacı, falcı ve dilencileri evinize almayınız.

-Evinizde silah bulunduruyor iseniz bu silahları iyi muhafaza ediniz. Herhangi bir kazayı önlemek açısından gerekli olan bu tedbir, eve giren hırsızın silahtan faydalanarak size bir kötülük yapmasına engel olacaktır.

Her şeye rağmen soyulduysanız...

Sitede, alınan bütün önlemlere rağmen hırsızlığa uğrayanların, paniğe kapılmadan soğukkanlı davranmaları, en yakın telefondan durumu polise bildirmeleri ve çalınan eşyaları en ince ayrıntısına kadar tanımlanmaları gerektiği kaydedildi.

Sitede, "değerli mücevher, kürk,halı vb. eşyaların toplu halde de olsa çekilmiş bir fotoğrafı ile televizyon, müzik seti gibi elektronik eşyaların seri numaralarını gösteren bir listenin, polisin araştırmasında yararlı olacağı" da belirtildi.
231
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.