Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İnternet'te sitem, dünyada yerim var

İnternet'te sitem, dünyada yerim var

Ünlüler neyse de sıradan insanlar neden kendine web sitesi yapar? Cevap: Narsizim

Türkiye'de üç milyon civarında İnternet kullanıcısı var. Acaba kaç tane kişisel web sitesi var? Hürriyet yazarı Yurtsan Atakan bu konuda kapsamlı bir araştırma olmadığını, ama bir tahmin yapılabileceğini söylüyor: "Dünyadaki eğilimlere bakarsak toplam kullanıcı nüfusunun yüzde 10'u kendine İnternet'te web sayfası yapar. çok yuvarlak olacak ama, Türkiye'de 50 - 100 bin arasında kişisel web sitesi var diyebiliriz."

"Duygularımızı paylaşıyoruz"
Starların sitelerinin sayısı, bu 50 bin rakamı içinde herhalde 100'ü geçmez. Geriye kaldı mı 49 bin 900 kişisel site sahibi, bir de bunların kim olduğu sorusu. İnsan kendine neden web sitesi yapar? Bu sorunun yüzlerce farklı cevabı olsa gerek. Minnesota Üniversitesi İnternet Araştırmaları Merkezi'nden Profesör Laura Gurak, "Çok basit" diyor: "İlk insanlar neden mağara duvarlarına resim yaptılarsa, biz de bugün aynı sebeple, internet'te web sayfası yapıyoruz. Duygularımızı düşüncelerimizi dünyanın geri kalanıyla paylaşıyoruz. Sesimizi duyuruyoruz."

"Sebebi Narsizm"
Sinemacı Steven Spielberg Time dergine görüş açıkladı geçen haftalarda: "Reality Show'lar artacak, çok daha fazla insan kendine web siteleri yapacak; narsistik (kendine hayran) benliklerimizin yansımasıdır bunlar" dedi.

Spielberg'in öngörüsünde bir iddia, bir derinlik var. Oysa birçoklarına göre, böylesine derin değil son derece pratik sebeplerden artacak web siteleri. Mesela iş görüşmesine elimizde özgeçmişle gitmeyeceğiz de, "Bakın bu web sitem, orada yaptığım bütün işler var" diyerek sadece bir kısa bir adres vereceğiz karşımızdakine. Bunu da, narsizmden değil, son derece pratik olduğu için yapacağız. Bugün nasıl e - mail adreslerimiz varsa, olmayanlar hayatın en azından belli bir bölümünden dışlanıyorsa, beş yıl sonra web sitesi sahibi olmak o kadar doğal ve pratik olacak.

Yüzlerce sosyalbilimci internetin hayatı nasıl şekillendirdiğini anlamaya çalışıyor, bu konuda bilgi üretiyor. Bugün değilse bile, yarın biz de internetin gündelik hayatı ve popüler kültürü nasıl şekillendirdiği sorusuna ciddi biçimde cevap arayacağız.
(Milliyet Popüler Kültür)
205
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.