Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İnternette çoban aranıyor

İnternette çoban aranıyor

Duvar ilanları, gazeteler ve internette kendini bulan bugünkü ilan: "600 koyunu güdecek, keçiler, geyikler ve midilli atlarına mukayyet olacak yetenekli, iyi maaşlı çoban aranıyor..."

İngiltere`nin güneybatısında, Bristol Kanalı açıklarında Atlas Okyanusu`na nazır asude diyar Lundy Adası, bu çağda gerçekten "zihin dinlendirilecek" harika bir yer. Adayı yöneten hayır kurumu Landmark Trust`dan Paul Roberts şu bilgiyi veriyor:

"Ancak 20 nüfusu olan, 4 kilometre 800 metre uzunluğunda ve sadece 800 metre enindeki bu adanın nüfusu 20. Bekar bir veya erkek çoban için pek uygun bir yer değil. Tercihan çocuksuz çift, çobanlık başvurusunda kabulumüzdür."

Adadaki çoban 5 yıl çalıştıktan sonra ana adaya dönüyor. Kuşlarıyla da dikkat çeken Lundy adası, spor ve hayvan meraklıları için ideal dinlenme melcesi. Yeni çoban, açıklanmayan iyi maaşında sadece telefon ve mutfak için masraf yapacak.

İngiltere karasına elektrik bağlantısı bile olmayan adada elektrik jenaratörden sağlanıyor ve geceleri susuyor. Kış burada özellikle derin inziva yeri. Haritada olduğundan çok daha büyük görünen bu minik ada, verimli bitki örtüsünde süpürgeotuyla da kaplı.

Bu adacığın üç deniz fenerinden biri çalışıyor. Bir kale kalıntısı, bir kilise, bir manav-kasap dükkanı, bir çiftlik ve minik bir meyhanesi var. Hiç otomobil yok.

İnternette çobanlık başvuru adresleri:
The Landmark Trust Vakfı: http://www.landmarktrust.co.uk/
Lundy Adası: http://www.lundyisland.co.uk/
422
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.