Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İnternet'siz bilgisayar olmaz

İnternet'siz bilgisayar olmaz

Türkiye Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin yaptırdığı araştırmaya göre, Türkiye'de bilgisayar kullanımı yetersiz.

Türkiye'nin daha kaliteli insan gücüne kavuşması için eğitimde bilgisayarın şart olduğunu vurgulayan Türkiye Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜBİSAD), halkın eğitim sistemine ve bilgisayar kullanımına ilişkin görüşlerini öğrenmek üzere bir araştırma yaptı.

CRC Research & Consultancy tarafından Ekim-Kasım 2005 döneminde yapılan araştırmanın temel sonuçlarını şöyle:

'Eğitimde bilgisayar şart'
TÜBİSAD'ın araştırması, eğitimde bilgisayar kullanılmasının önemi konusunda halkımızın bilinçli bir yaklaşım sergilediğini gösteriyor. Eğitimde bilgisayarın 'önemli' olduğunu söyleyenlerin oranı %47; 'çok önemli' olarak tanımlayanların oranı %19; 'olsa iyi olur' yanıtını verenlerin oranı da %29. Bu rakamlar bir araya getirildiğinde, katılımcıların %95'inin eğitimde bilgisayar kullanılmasını desteklediği ortaya çıkıyor.

Katılımcılar, böylesine önemsedikleri 'eğitimde bilgisayar' konusunda, öncelikle üst düzey resmi görevlilerin halka örnek olması gerektiğini düşünüyorlar. Ayrıca, okullara bilgisayar sağlayan kişilerin de ödüllendirilmelerini, isimlerinin bu şekilde yaşatılmasını bekliyorlar.

İnternet'siz bilgisayar olmaz
TÜBİSAD'ın, halkımızın bilgisayar ve eğitimde bilgisayar kullanılması konusundaki bilinç düzeyini gözlemlemek üzere yaptırdığı bu araştırmada, katılımcıların bazı ifadeleri de yer alıyor. Bunlardan en dikkat çekicileri, 'Bilgisayarlı eğitimde çocuklar daha güncel bilgilere ulaşabilir'; 'Bilgisayar kullanmak zaman ilerledikçe bir zorunluluk haline geliyor'; 'Sadece bilgisayar olmaz, İnternet de olmalı'.

Öğretmen kadrosu yetersiz
TÜBİSAD, bu araştırma sayesinde öncelikle, halkın gözünde genel anlamda eğitim sorunlarının neler olduğunu ortaya koydu. Katılımcıların yanıtları, okullarımızdaki en öncelikli sorunun öğretmen eksikliği olduğunu gösteriyor.
258
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.