Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İnternet sitesi köylerini geliştirdi

İnternet sitesi köylerini geliştirdi

Konya`nın Çumra İlçesi`ne bağlı Ortaoba Köyü`nü tanıtmak amacıyla açılan internet sitesi, dünyanın dört bir yerinde yaşayan Ortaobalıları buluşturarak köyün kalkınmasına neden oldu.

Çumra Öğretmenevi Müdürü Kamil Gümüş, dışarıya yüzlerce aile gönderen, ancak harabe durumunda olan Ortaoba`nın yeniden kalkınmasını sağlamak için çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Köyün yeniden yapılandırılması çalışmalarına 3-5 gönüllü ile biraraya gelerek başladıklarını kaydeden Gümüş, öğrenim yapılamaz durumdaki ilköğretim okulunun yerine yeni bir okul yaparak işe başladıklarını bildirdi.

Köy halkının imece usulüyle çalışarak okul inşaatının yarısını tamamlayabildiği ve okulun bitirilmesi için yeni yollar aradıklarını belirten Gümüş, şunları söyledi: "Hollanda`da okuyan yeğenlerim bir internet sayfası hazırlayarak hem köyün tanıtımının yapılabileceğini hem de okul için gerekli yardımın toplanmasının kolaylaşacağını söylediler. Daha sonra Hollandaüzerinden açtığımız (www.ortaoba.8m.com) internet sitesine özellikte gurbetçilerimiz büyük ilgi gösterdiler. Internetten yaptığımız çağrı üzerine gelen yardımlarla okul inşaatını zorlanmadan tamamladık."

Internet sitesi sayesinde köye adeta yardım yağdığını belirten Gümüş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yardımlar sadece ilköğretim okulu inşaatıyla sınırlı kalmadı. Muhtarlığın yaptığı arsa tahsisleri ile köyde evi olmayan ya da evi oturulamayacak durumdaki hemşehrilerimiz için ev yapımına başladık. Diktiğimiz yüzlerce ağaç ile köyümüzün çehresi kısa süre içinde hızla değişti. Ortaoba Amatör Spor Kulübü kurulurken köy camisine de kalorifer yaptırdık. Bu internet sitesi sayesinde birbirinden haberdarolan Avrupa`da yaşayan Ortaobalılar köyümüzü adeta belde haline getirdiler."

Gümüş, köy hasreti çeken gurbetçi hemşehrilerin sık sık köyün internet sitesine girerek, köyün değişik yerlerinden çekilmiş fotoğraflara bakıp hasret giderdiklerini, siteye bırakılan mesajlar sayesinde de insanların birbirinden haberdar hale geldiğini kaydetti.
250
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.