Magazin

İnternet diyete girdi

İnternet diyete girdi

İngiltere ve ABD gibi ülkelerde zayıflamak için ölümcül diyetler yaparak anoreksi ve bulimia hastalıklarına yakalanan genç kızların sayısı giderek artıyor. İnternette "zayıf ve ölü olmak, şişman ve hayatta olmaktan iyidir" gibi sloganlarla yayın yapan siteler özellikle 20 yaş altı genç kızları etkiliyor.

Çok düşük kalorili diyet listeleri yayınlayan bu tür sitelerin sayısının 400'ü bulduğu belirtiliyor.

The Guardian'da yayınlanan habere göre, bu tür siteler anoreksi ve bulimia'yı birer "hastalık" olarak değil "yaşam biçimi" olarak görüyor ve genç kızlara çok zayıf olmanın yollarını öğretiyor.

"Üç saatte bir, yalnızca 50 kalorilik yiyin, böylece gün sonunda 300 kalori almış olursunuz" diye ölümcül diyetler veren sitelerden birinde, "diyet yaptığınızı anne-babanızdan nasıl saklarsınız?" türü öğütler de veriliyor.

Uzmanlar, Jennifer Aniston, Julia Roberts gibi yıldızlara hayran olan genç kızların, onlar kadar zayıf olmak gibi saplantısıyla bu tür sitelere girdiğini belirterek, anne-babaları uyarıyor. (aa)
Yayın tarihi: 26.07.2002
225
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.