Magazin

İnsanlık tarihçesi 1 milyon yıl geri mi gidiyor?

İnsanlık tarihçesi 1 milyon yıl geri mi gidiyor?

Güney Afrika'da daha önce bulunmuş olan bir grup insansı fosilinin sanılandan bir milyon yıl daha eskiye ait olduğunun anlaşılması, bunların, insanın bilinen en eski dönemlerini temsil eden insansılara ait olabileceği ihtimalini doğurdu.

Johannesburg Üniversitesi bilim adamlarının bugün yaptıkları açıklamaya göre, Sterkfontein mağaralarında daha önce bulunmuş olan insansı fosillerinin, yeni yaş belirleme yöntemlerinin uygulanması sonucunda 4 milyon yıldan daha eski döneme ait oldukları anlaşıldı. Dünyanın en zengin insan fosili bölgesi olarak bilinen Sterkfontein mağaralarındaki bu buluntuların 3 milyon yıl önceye ait olduğu sanılıyordu.

Fosillerin, insanın ilk atalarından olduğu kabul edilen "Australopithecus" adlı insansı grubuna ait olduğunu belirten Johannesburg Üniversitesi'nden Profesör Phillip Tobias, bu fosillerin gerçek yaşlarının belirlenmesiyle, insanın ilk ataları ile Güney Afrika arasındaki ilişki konusunda öne sürülen tezlerin bir kez daha teyit edilmiş olduğunu söyledi.

Australopithecus grubu fosiller daha önce Kenya'da da bulunmuştu. Fosillerin yaşını belirlemede kullanılan yeni teknik, ABD´nin Purdue Üniversitesi'nde geliştirildi. Bu teknik, fosili çevreleyen alüminyum ve berilyum maddelerindeki nükleer izotopların miktarının ölçülmesi yoluyla uygulanıyor.
(AA)
Yayın tarihi: 25.04.2003
174
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.