Magazin

İnsanlık ödülü 'Ekmek buldum kaşık yok'a

İnsanlık ödülü 'Ekmek buldum kaşık yok'a

Türk-Alman Dostluk Dernekleri Federasyonu, "İnsanlık Ödülünü", intihar etmek isteyen bir Türk kadını raylardan çekip kurtaran ve Türkçe bildiği "Ekmek buldum kaşık yok" türküsünü söyleyen Alman gence verdi.

Alman- Türk Dostluk Dernekleri Federasyonu (DTF) tarafından 6 ayrı dalda dağıtılan ödüller sahiplerini buldu. Türk-Alman dostluk şölenine dönen ödül töreninde, 'İnsanlık Ödülü' verilirken duygulu anlar yaşandı.

Hürriyet Gazetesi'nde Celal Özcan'ın haberine göre, federasyonun 2002 İnsanlık Ödülü, hayata küserek intihar etmek isteyen Şerife E. isimli 24 yaşındaki bir Türk kadını, raylardan çekip alarak ölümden kurtaran ve cankurtaran gelinceye kadar çocukluğunda Türk arkadaşlarından öğrendiği 'Ekmek buldum, kaşık yok' isimli türküyü söyleyen Thomas Neumann isimli Alman layık görüldü.

Ödülünü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkan Yardımcısı Kamer Genç'in elinden alan Neumann, kısa ve öz konuşarak, 'Ben insanlık görevimi yaptım' diyerek alçak gönüllülüğünü gösterdi.

TÜRKLERLE BÜYÜDÜM

Neumann, ödül töreninde konuşmasında şunları söyledi:

'Benim babam maden ocaklarında Türklerle beraber çalıştı. Babamın en iyi ve yakın arkadaşları Türklerdi. Ben onların arasında, onların çocuklarıyla beraber büyüdüm.

Aynı mahallede, aynı sokaklarda beraber oynadık. Aynı okullarda okuduk. Onları Türkiye'de kaldıkları Karadeniz Bölgesi'nde ziyaret ettik. Çok güzel, içten, ve duygulu günler yaşadım onlarla. Bugünleri unutmam mümkün değil.'

KAHRAMANLIK ÖYKÜSÜ

Münih'teki Markt Schwaben Semti'ndeki metro istasyonunda, yüzlerce kişinin bakışları altında raylara yatarak trenin üzerinden geçmesini bekleyen Şerife E.'yi gören Thomas Neumann, hemen müdahale ederek Türk kadını ölümden kurtardı.

Ancak bacağının tren altında kalarak kopmasını önleyemeyen Alman yardımsever, Türk kadınının başını dizine koyarak çocukluğunda Türkçe öğrendiği, 'Ekmek buldum, kaşık yok' şarkısını cankurtaran olay yerine gelinceye kadar söyleyerek teselli etti.
Yayın tarihi: 30.05.2002
511
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.