Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İnsanlarla işaret diliyle anlaşıyor

İnsanlarla işaret diliyle anlaşıyor

İşaret diliyle konuşan goril Koko, parmağıyla dişlerini gösterip 'ağrıyor' hareketini yapınca üçü dişçi olmak üzere 12 sağlık uzmanı yardıma koştu.

Sonuçta 20 yıldan sonra ilk diş muayenesini geçiren Koko'nun çürük dişi çekilirken fırsattan istifade tam bir sağlık muayenesinden de geçti.

33 yaşındaki, 135 kilo ağırlığındaki Koko, iletişim kurmak için binden fazla işaret biliyor. California, Woodside'daki Goril Vakfı'nda bir ay önce bakıcılarına ağrıları olduğunu anlatmaya başlayan Koko'ya birden ona kadar derecelendirilmiş bir ağrı tablosu gösterildi.


Koko, sürekli 9 ve 10'u gösteriyordu. Bunun üzerine, nasıl olsa anestezi olacağı için Koko'ya tam bir check-up yapıldı. Bir kardiyolyog, 3 anestezi uzmanı, üç dişçi, bir kulak burun boğazcı, iki veteriner, bir gastroenterolojist ve bir jinekolog tarafından yapılan muyanelerde Koko'nun turp gibi olduğu görüldü. Koko insanların yanısıra, hayvanlarla da iyi ilişkiler kurabiliyor.
(Hürriyet)
263
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.