Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İnsanları çayla tost mahvetti!

İnsanları çayla tost mahvetti!

37 bin kişinin katıldığı ankete göre, kahvaltıda tuz, şeker, un ve kafeine yüklenenler, enerjisizlikten şikâyet ediyor.

Britanya'da yapılan uluslararası araştırmaya göre güne başlamanın en kötü yolu, çay, tost, süt ve tahıllı ürünlerden oluşan geleneksel kahvaltılar!

İnternet'te 37 bin kişinin katıldığı ankette, kahvaltıda şekerli, tuzlu, unlu ve kafeinli yiyecekler tüketenlerin, aynı zamanda en düşük enerji seviyesine sahip grup olduğu belirlendi. Güne bol bol meyve-sebzeyle başlayıp bol su içenler ise kendilerini 'zinde, mutlu ve enerjik' hissediyor.

Bulguların, tıbbi testlere değil, insanların kendi beyanlarına dayandığını hatırlatan beslenme uzmanı Patrick Holford, "Bu çalışma, doktora gitmese de, pek çok kişinin aslında kendini hasta hissettiğini gösterdi" dedi.

Ankete katılan ve geleneksel kahvaltıyla beslenen yüzde 44'lük kesimde enerji düşüklüğü, bağırsaklarda rahatsızlık, gaz, stres ve depresyon gibi belirtilere rastlandı. Kendini en sağlıklı hissedenlerin ise şeker, çay, kahve, tahıl ve tuzu az tüketip buna karşın taze sebze, meyve, fındık, balık yiyenler ve bol su içenler arasından çıktığı tespit edildi.

Süt ürünlerini fazla tüketenler kilo problemi, baş ağrısı ve yorgunluk, tahıllı yiyecekleri çok tüketenler ise motivasyon eksikliği yaşadığını söyledi. Tuzlu abur cuburların, hazımsızlık, ağız kokusu ve asabiyet yaptığını belirten uzmanlar, kafeinin de eklem yerlerinde sertleşmeye, enerji kaybına ve cinsel güçte azalmaya neden olduğunu söyledi.
(Radikal)
217
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.