Magazin

İnsanlar giderek ilaca 'bağlanıyor'

İnsanlar giderek ilaca 'bağlanıyor'

Raporda sunulan örneklerde, 'ilaç taciri' şirketlerin hafif depresyon gibi hastalıklar yaratarak, ilaçlarını mucize tedavi yöntemi diye pazarlaması da var.

İngiltere'de dün parlamentoya sunulan bir rapor, insanların giderek ilaçlara bağımlı hale geldiğini gözler önüne serdi. İşçi Partisi Milletvekili Paul Flynn, "Toplum, ilaçsız yapamayacağımıza inandırıldı. Hayatım boyunca romatizmam oldu, ama bunun için hiçbir şey almıyorum. Egzersiz ve yürümeye inanıyorum" dedi.

Mucize ilaçlar
Rapor için İngiliz milletvekillerine sunulan örnekler arasında, 'ilaç taciri' şirketlerin 'hafif depresyon' veya 'kadınlarda cinsel istek azlığı' gibi hastalıklar yaratarak, ilaçlarını 'mucize' tedavi yöntemi diye pazarlamaları da bulunuyor. Raporda, insanların daha ucuz yöntemler yerine ilaç tedavilerini tercih ettiği yazıyor.

Satışlar arttı
İngiliz "The Observer" gazetesinde pazar günü yer alan bir haberde, "Seroxat" isimli ilacın "hafif depresyon" ilacı diye lisanslandırılmasından sonra satışlarının 3 kat arttığı vurgulandı. Ancak ABD'de Seroxat'ın gençleri intihara sürüklediği konusunda soruşturmalar yapılıyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 05.04.2005
221
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.