Magazin

İnsan sütü ağır geldi

İnsan sütü ağır geldi

Myanmar'da bir kadının emzirdiği iki Bengal kaplanı yavrusu, insan sütünü sindiremedi ve aşırı sıcağın da etkisiyle susuzluktan öldü.

Asya ülkelerinden Myanmar'ın başkenti Yangon'daki hayvanat bahçesinde günlerdir basına konu olan aile dramı, üç Bengal kaplanı yavrusunun da ölümüyle sonuçlandı. Hayvanat bahçesindeki anne Bengal kaplanı, dünyaya üç yavru getirdi. Ancak üç yavrudan birini öldürdü. Bunun üzerine yavrular, anne kaplandan alınarak emzirmesi için 7 ay önce çocuk doğuran anne Hla Htay'a (40) teslim edildi.

Hayvanat bahçesi görevlilerinden birinin akrabası olan Hla Htay'ın, yedi aylık oğluyla birlikte emzirdiği dişi yavru 27 Nisan'da, erkek yavru ise 3 Mayıs'ta öldü. Hayvanat bahçesi veterineri, aşırı sıcakların bastırdığı ortamda insan sütünü sindiremeyen yavruların susuzluktan can verdiğini söyledi.

Veteriner, yavruların daha bir aylarını doldurmadan annelerinden alındığını, insan sütünün de karaciğerlerine ağır geldiğini, klimalı ortamda tutuldukları halde bu önlemin hayatlarını kurtarmaya yetmediğini belirtti. Şimdi hayvanların doldurulup, hayvanat bahçesinde bir köşeye yerleştirilmesi planlanıyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 13.05.2005
435
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.