Magazin

İngiltere'de sigaraya ruhsat zorunluluğu

İngiltere'de sigaraya ruhsat zorunluluğu

İngiltere'de pub, restoran ve kafeler ile çok sayıda kişinin bir arada çalıştığı ofislerde sigara içilebilmesi için ruhsat alınması gerekecek.

İngiltere'de hükümet, halen alkol satmak için ruhsat almak zorunda olan eğlence yerlerinin sahiplerinin, işyerlerinde sigara içilmesi için de ruhsat başvurusu yapmalarını yasal zorunluluk haline getirmeye hazırlanıyor. Hükümet, bu ruhsatı almayanların işyerlerinde sigara içilmesine izin vermeyecek. Aynı şekilde belli sayıda insan çalıştıran işyerleri için de aynı ruhsatın alınması zorunlu olacak.

Genel bir yasağın ilk adımı
İngiliz basını da hükümet tarafından hazırlanan yasanın 'genel bir sigara yasağının ilk adımı' sayılabileceğine dikkat çekiyor.
Ruhsat sahiplerinin yerine getirmesi gereken şartlar arasında 'çocukların sigara içilen ortamlardan uzak tutulması' ve 'sigara içmeyen işyeri çalışanlarının, dumandan etkilenmemesini sağlayacak havalandırma sistemlerinin kurulması' da bulunuyor.

Gelecek ay yürürlüğe girebilir
Bu arada, çocuklara açık hiçbir işyerine söz konusu ruhsatın verilmeyeceğine dikkat çeken İngiliz basını, iyi havalandırılan sigara odalarının bulunabileceğini kaydetti. Sağlık Bakanı John Reid tarafından hazırlanan ve kabineye sunulan yasa tasarısının gelecek ay parlamentoda görüşülüp yürürlüğe girebileceği belirtiliyor.
Yayın tarihi: 03.11.2004
270
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.