Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İngiltere'de 'hayalet okulu' açılıyor

İngiltere'de 'hayalet okulu' açılıyor

İngiltere'nin ilk "hayalet okulu" yakında eğitime başlıyor.

Birmingham Üniversitesi'nde nöroloji ve bilişsel psikoloji alanlarında ders veren Profesör Jason Braithwaite; "gaipten veya öte dünyadan" gelen ses veya görüntüler hakkında bilgilerini derinleştirmek ve "paranormal" (doğa üstü) olaylar konusunda hassasiyetlerini artırmak isteyenlere, "hayaletleriyle insanın kanını donduran" ünlü 800 yıllık Muncaster şatosunda özel ders verecek.

İngiltere'nin kuzeybatısındaki göller bölgesinde bulunan şato, çocuk çığlıkları ya da inlemeleri, açıklanamayan ayak sesleri ve hayaleti andıran görüntüleriyle meşhur bir yer olarak biliniyor.

Anlatılanlara göre, 19. yüzyılda şato avlusunda öldürülen Mary Bragg adlı genç kadının hayaleti sık sık ortaya çıkıyor. Şatonun soytarısı Tom Fool'un hayaleti de zaman zaman görünüyor. Bu tür "paranormal" olaylar konusunda şüpheci olduğunu belirten Jason Braithwaite, öğrencilerine kendi inançlarını sınama imkanı sağlayacağını söylüyor.

Üniversite hocası, "Bu olayları izah edebildiğimi söylemiyorum. Söylediğim şu: Bu olayları rasyonel şekilde inceleyebilmek için gereken zihinsel araçlara sahip olacaklar" diye konuştu.

'Fiziksel olaylardan kaynaklanıyor'
Braithwaite, şatoda görüldüğü ya da duyulduğu söylenen hayaletler ve seslerin binaya özgü doğal fiziksel olaylardan kaynaklandığını düşünüyor: "Görünmeyen fırtınalar gibi bazı algılamalar, tuhaf ve düzensiz manyetik alanlardan ileri geliyor olabilir. Şiddetli migren ağrısı çeken ya da saralılar gibi (daha az bastırılmış ya da daha gezgin) beyne sahip insanlar, eğitim düzeyleri ya da zeka seviyeleri ne olursa olsun, bu yüksek enerji enerji alanlarına tepki verebilir."

Profesör Braithwaite derslere martta başlayacak. Şatoda iki gün sürecek ders ücreti 120 sterlin (yaklaşık 280 YTL) olacak. Öğrenci, şatoda bir gece geçirecek.

1200'lerden beri şatoda yaşayan Pennington ailesi, ders yapılmasına izin verdi.
255
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.