Magazin

İngiltere'de eş dayak yiyor

İngiltere'de eş dayak yiyor

İngiltere'de eşlerini döven erkeklere, Fransa'da ise çocuklarını döven ailelere karşı kampanya başlatıldı. İngiltere'de 570 bin ailede kayıtlara geçmiş şiddet yaşanıyor. Fransa'da ise ailelerin yüzde 51'i çocuklarını sık sık dövdüğünü itiraf ediyor.

İngiliz The Sun Gazetesi'nin dayakçı altı kocayı manşetine taşımasıyla başlayan dayak karşıtı kampanyaya İçişleri Bakanı David Blunkett ve Scotland Yard'dan tam destek geldi. İngiltere'de dayakçı kocalara savaş ilan edildi.

Dayakçı eşler, şikáyetçi olunması halinde evlerinden alınıp götürülecekler. Eşlerine mahkemenin getirdiği yaklaşmama kararını delen erkekler suç işlemiş sayılacak ve saldırganlar, derhal kendini demir parmaklıkların ardında bulacak. Ayrıca tıpkı cinsel saldırı suçu işleyenler gibi, dayakçı kocaların isim ve adreslerinden bir liste oluşturulacak. Bu kişiler, taşınmaları söz konusu olduğunda da yetkililere bilgi verecekler. Kadınlar, evlenmeden önce müstakbel eşlerinin bu listede yer alıp almadığını kontrol edebilecekler.

ÇOCUKLARI DÖVMEYİN
Geçen yıl İngiltere'de 570 bin aile içinde kayıtlara geçmiş şiddet yaşandığı, bunların yüzde 80'inin kadınları hedef aldığı bildiriliyor. İngiltere'de her hafta ortalama iki kişi, partneri ya da eski partneri tarafından öldürülüyor. Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF'in raporuna göre, gelişmiş ülkelerde her yıl 3500 çocuk, fiziksel saldırı ya da ihmal yüzünden ölüyor. Araştırmalar, Fransa'da anne ve babaların yüzde 84'ünün çocuklarına vurduğunu kabul ettiğini gösterirken, yüzde 51'i bunu sık sık yaptığını itiraf ediyor. Bu nedenle Fransa'da da Aile Bakanlığı, çocuklara yönelik şiddeti engellemek için kampanya başlatıyor. Televizyonda yayınlanacak reklamlarda "çocuk yetiştirmenin çocuk oyunu olmadığı" mesajı verilecek.
Yayın tarihi: 24.09.2003
180
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.