Magazin

İngiltere'de 'deli dana' endişesi

İngiltere'de 'deli dana' endişesi

İngiliz bilim adamları, sığırdan bulaşan ve halk arasında 'deli dana' olarak bilinen hastalığın, düşünülenden daha çok kişiyi etkisi altına almış olabileceğini açıkladı.

İngiltere'de, 'deli dana' hastalığına bağlı olarak insanlarda görülen Creutzfeld-Jakob hastalığının zannedilenden çok daha fazla kişiye bulaşmış olabileceği ortaya çıktı. Plymouth kentindeki Derriford hastanesinde görevli bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda, hastalığın belirtilerinin, beklenenden çok daha fazla kişide görüldüğü tespit edildi.

3800 kişi hasta olabilir
12674 kişinin katılımıyla yapılan araştırmada, deneklerin apandis ve burunlarından alınan kültürlerin incelenmesi sonucunda 3 kişinin hastalık belirtilerini taşıdığı saptandı. Bilim adamları, bu sonuca göre, İngiltere'de 3800 kişinin deli dana hastalığını taşıyor olabileceğini kaydettiler.

Sonuçların son derece kaygı verici olduğunu söyleyen araştırma başkanı Prof. John Collinge, hastalığın genelde çok geç teşhis edildiğini belirtti. Collinge, başka bir araştırmanın sonuçlarına göre, deli dana hastalığından ölenlerin sayısının kayıtlardaki gibi 141 değil, 500'ün üzerinde olabileceğini ifade etti. Bilim adamları, halkı hastalık konusunda duyarlı olmaya çağırdı.
Yayın tarihi: 21.05.2004
193
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.