Magazin

İngiltere'de 4 milyon yetişkin alkol bağımlısı

İngiltere'de 4 milyon yetişkin alkol bağımlısı

İngiltere'de alkol kullanımıyla mücadele amacıyla kurulmuş olan bir vakıf tarafından yapılan araştırmaların sonucuna göre, ülkede 4 milyon yetişkin alkol bağımlılığı sorunu yaşıyor.

Araştırmacılar, her gün mutlaka içki tüketen bu kişilerin büyük bölümünün bağımlılık problemleri bulunduğunu kabul etmediklerine, kendilerini sadece rahatlamak için birkaç kadeh alkol tüketen "sosyaliçiciler" olarak tanımladıklarına da dikkat çekiyor.

Alkol bağımlılarının oranının uyuşturucu bağımlılarının yaklaşık 6 katına çıktığına da işaret eden araştırmacılar, yılda 40 bin ölümün bu bağımlılık türünden doğan hastalıklardan meydana geldiği uyarısında da bulundular. Hükümetin soruna eğilmediğini, büyük bir ihmalin söz konusu olduğunu da belirten araştırmacılar, Milli Sağlık Sistemi içinde her yıl 95 milyon sterlin gibi büyük bir meblağın da alkol bağımlılığıyla mücadele için harcandığına işaret ettiler.
(AA)
Yayın tarihi: 12.06.2003
186
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.