Magazin

İngiliz polisi hala "ırkçı"

İngiliz polisi hala "ırkçı"

İngiliz polis teşkilatı, başkent Londra'nın güvenliğinden sorumlu Metropolitan polisinin, harcanan bütün iyileştirme çabalarına rağmen hala "ırkçı" olduğunu itiraf etti.

İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard'ın ırkçılıkla mücadele birimi başkanı Cressida Dick,siyah genç Stephen Lawrence'in 10 yıl önce bir grup beyaz tarafından öldürülmesiyle ilk kez çarpıcı biçimde ortaya çıkan polis teşkilatındaki ırkçılığın, kolay kolay giderilemeyecek kadar güçlü olduğunu bildirdi.

"Hemen tüm kurumlar ırkçı"
"Kurumsal bir ırkçılığın var olduğunu" kabul etmek durumunda olduklarını belirten Dick, polis teşkilatındaki ırkçılığın toplumun yapısı, gücün dağılımı ve kurumun çalışma koşullarıyla da yakından ilgili olduğunu kaydederek, İngiltere'de "Irkçı değiliz" diyebilecek çok az kuruluş bulunduğunu da söyledi. Dick, Metropolitan polis teşkilatında ırkçılığın yenilebilmesi için yoğun çalışmalar ve yatırımlar yapıldığını da belirtti.
(AA)
Yayın tarihi: 22.04.2003
349
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.