Magazin

İngiliz olmak zor zanaat

İngiliz olmak zor zanaat

İngiltere vatandaşı olmak isteyen göçmenler, ülkenin tarihi, coğrafi özellikleri ve idari biçimi konusunda sınava girecek.

Ancak sınavda iyi derecede İngilizce bilme şartı aranmayacak. İçişleri Bakanı David Blunkett'in konuyla ilgili açıklaması akademisyenlerin, sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekti. Sınavda tarihle ilgili soruların yer alması için Blunkett'in ısrar ettiği ve "Kimsenin kralları, kraliçeleri sırasıyla bilmesi gerekmiyor. Ama bu ulusu ulus yapan tarihi olaylar konusunda fikir sahibi olmalılar. İngiltere tarihini anlamak,
İngiltere'deki yaşam biçimini kavramanın tek yolu" dediği belirtiliyor. Bu arada örnek sorular hazırlatıp doğuştan 'İngiliz vatandaşları'na yönelten basına göre sonuç, fena.

Telegraph gazetesinin haberine göre, İngilizler, "İngiltere toprakları en son ne zaman düşman işgaline uğradı, devletin başında kim yer alır, Birleşik Krallık içindeki dört ülkenin adları nedir?" gibi soruları yanıtlamakta çok zorlandı.

'Yabancı'ların oranı
Öte yandan İngiliz gibi İngiliz arayışına giren ülkenin nüfus yapısı hızla renkleniyor. Ülkede yaşayan siyah ve Asyalıların oranı son 10 yılda yüzde 40 arttı. 'Beyaz' nüfusu ise yerinde saydı. Ülkede çoğu Londra'da 514 bin Afrikalı, 677 bin Karayibli, 2 milyon Güney Asyalı (Hintli, Pakistanlı ve Bangladeşli) ve 221 bin Çinli yaşıyor. 270 milyon nüfuslu ABD'de doğum yeri başka bir ülke olan 33 milyon kişi yaşıyor. Amerikan Nüfus İdaresi'nce yapılan araştırmaya göre, 'yabancı nüfus' oranı, ülkedeki büyüme çağındaki nüfusun yarısına denk. Araştırmaya göre yabancı ülke doğumlular, ABD'de en hızlı büyüyen nüfus katmanı. Yabancı ülke doğumluların, ABD'de en yoğun olarak yaşadığı eyalet yüzde 26.9'la Kaliforniya, en az bulundukları eyaletse yüzde 1.1'le Mississippi.
Yayın tarihi: 05.09.2003
225
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.