Magazin

İngiliz okullarında yağlı süt yasaklandı

İngiliz okullarında yağlı süt yasaklandı

İngiltere'de obeziteyle mücadele çerçevesinde okulların kantin ile meşrubat makinelerinde tam yağlı süt satılması ve bulundurulması yasaklandı.

Tony Blair hükümeti, eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte çocuklara teneffüslerde ve öğle yemeğinde verilecek sütün yarım yağlı ya da tamamen yağsız olmasını karara bağladı. Okullardaki meşrubat makinelerinde de yağlı süt bulundurulmayacak. Böylece 3-18 yaş grubundakilerin günlük yağ tüketiminin kontrol altına alınması ve obeziteyle mücadele edilmesi hedefleniyor.

İngiltere'de daha önce de okullara yerleştirilen otomatlarda çikolata ve cips gibi şişmanlatan yiyeceklerin satılması yasaklanmıştı. Hükümetin son yıllarda aldığı önlemlere karşın, yapılan araştırmalar, sadece bir yıl içinde 11-15 yaş grubundaki çocuklarda aşırı şişmanlık oranının erkeklerde yüzde 26.9'dan yüzde 36.4'e, kızlarda yüzde 29.3'ten yüzde 45.6'ya yükseldiğini gösteriyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 26.05.2006
193
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.