Magazin

İngiliz gönüllüler hayalet arayacak

İngiliz gönüllüler hayalet arayacak

İngilizler hayaletlerin peşine düştü. Edinburgh'un, 'hayaletlerin yaşadığı' iddia edilen Mary King's Close adlı bölgesinde yürütülecek araştırma için 200 kişi gönüllü oldu.

Hertfordshire Üniversitesi'nde görevli profesör Richard Wiseman'ın yürüttüğü çalışma, 200 yıl önce terk edilen bölgede tuhaf olaylar yaşanması üzerine başlatıldı. Wiseman, loş ışık ya da hava değişimi gibi çevresel şartların insanlar tarafından farklı algılanmasıyla bu gibi inançların yaratıldığını söylüyor.

Ancak Mary King's Close'a gidenlerin hepsi, bölgede tuhaf cisimler gördüklerini, dev ayak izleriyle karşılaştıklarını ve hastalandıklarını öne sürüyor. Bölgenin en ünlü hayaleti, kadınların eteklerine asılan Annie adlı çocuğa ait.

Araştırmada gönüllüler küçük gruplara ayrılarak, terk edilmiş evleri ve sokakları dolaşıp, tuhaf olayları rapor edecek. Bu arada ısı ve nem ölçen cihazlar tarama yapacak. Düşük frekanslı seslerin de kaydedileceği 10 günlük inceleme Mary King's Hayalet Festivali kapsamında yapılıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.05.2005
298
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.