Magazin

İngiliz eşcinsellere 'evlilik' müjdesi

İngiliz eşcinsellere 'evlilik' müjdesi

Yasadan yararlanmak üzere bugüne kadar bin 200 çiftin evlilik başvurusunda bulundu.

İngiltere'de bugün yürürlüğe giren 'Eşcinsel Hak Ortaklığı Anlaşması' yasasıyla, eşcinsel çiftlere birlikteliklerini yasal olarak sürdürme hakkı tanındı.

Katolik Kilisesi tarafından dini hükümlere aykırı bulunan yasa hakkında, Protestanları temsil eden İngiliz Anglikan Kilisesi sessiz kalmayı tercih etti.

Eşcinsel evliliklerine izin verilmesi için kampanyalar yürüten sivil toplum kuruluşları ise yasanın yürürlüğe girmesiyle önemli bir ayrımcılığın ortadan kalkacağını savunuyor.

İlk eşcinsel evliliğinin 19 aralıkta Kuzey İrlanda'da yapılacağı da belirtildi. Bu nikahı ise İskoçya, İngiltere ve Galler'de yapılacak diğer nikahlar izleyecek.

Nikahlar ise kamuya açık şekilde yapılmayacak. Eşcinsel çiftler, belediyeye başvuru yapıp, yetkililer huzurunda 'Eşcinsel Hak Ortaklığı Anlaşması'na imza atacak.

Eşitlik Bakanı Meg Munn, 2006 yılı boyunca en az 4 bin 500 eşcinsel çiftin hak ortaklığı belgesini imzalamasının beklendiğini söyledi.

Miras hakkından yararlanmak istiyorlar
Bu yasayla eşcinsel çiftlere de evli çiftlere tanınan hakların tanındığını belirten Munn, 40 yıldır birlikteliklerini sürdüren eşcinsel çiftlerin bulunduğunu, bu kişilerin birbirlerinden kalan miras ve emeklilik gibi haklara sahip olmak istediklerini açıkladı.

Yasadan faydalanacaklarını ilan eden çiftler arasında ünlü sanatçılar George Michael ve Elton John da bulunuyor.

İngiliz şarkıcı Elton John, erkek arkadaşı David Furnish ile düzenlenecek küçük bir törenle evleneceğini geçtiğimiz ay sonunda açıklamıştı.

Pop şarkıcısı George Michael ise erkek arkadaşı Kenny Goss'la evlenecek.
Yayın tarihi: 05.12.2005
164
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.