Magazin

İngiliz çocuklar 2 beden büyüdü

İngiliz çocuklar 2 beden büyüdü

Obezite giderek tüm Dünya'yı etkisi altına alıyor! İngiltere'de çocukların bel ve kalça bölgelerinin son 20 yılda iki beden büyüdüğü saptandı.

İngiltere genelinde çocukluk dönemi hastalıklarıyla ilgili bir kurum tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, kız çocuklarının erkek çocuklarına göre daha çabuk şişmanladığını ortaya koydu.

Geleceğin kalp hastaları
Aynı yaş grubundaki çocukların geçen 20 yıl boyunca kalça ve bel ölçülerinin ortalama 4 santimetre arttığını belirten uzmanlar, çocukluk döneminde etkili olan bu şişmanlığın ileri yaşlarda kalp hastalıkları ve diğer rahatsızlıklara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Avrupa'nın şişmanlık merkezi
1996 ile 2001 yılları arasında 18 ayrı okuldan 500'e yakın çocuk üzerinde yapılan araştırma sonucunda, "Eğer obezitenin ortadan kaldırılması için gerçek bir politika bulunup uygulanamazsa İngiltere çok yakında Avrupa'nın şişmanlık merkezi olacak" görüşüne varıldı.

Araştırmanın ilk başladığı 1996 yılında her 10 erkek çocuktan biriyle, her sekiz kız çocuğundan birinin aşırı şişmanken, 2001 yılında bu oran erkeklerde 7'de bir, kızlarda 6'da bire yükselmiş.

Çocuğu spora yönlendirin!
Uzmanlar, ailelere çocuklarını bilgisayar ve TV ekranı önünde uzun süre geçirme alışkanlığından kurtarıp, daha çok sportif faaliyetlere özendirmeleri tavsiyesinde bulunuyor.
Yayın tarihi: 24.02.2004
302
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.