Magazin

İngiliz barlarında sigara yasağı

İngiliz barlarında sigara yasağı

İrlanda'da uygulanan sigara içilmemesine ilişkin yasağın ilk adımı İngiltere'de atılacak.

Daily Mirror gazetesinde yer alan habere göre, İngiltere'deki bütün bar ve pubların üçte birlik bölümünü oluşturan 22 bin işletme, önümüzdeki aylarda uygulamaya sokulacak yasak kapsamında birer "gaz odası" yaptıracak ve isteyen müşterilerinin buralarda sigara içmelerine olanak sağlayacak.

Müşterinin talebi
Kararın, beş büyük zincire ait bar ve publarda yaptırılan anket yoluyla müşterilerin de böyle bir yasağa destek verdiklerini ortaya koymasının ardından alındığına işaret eden Mirror, karar aşamasında nüfusun sadece yüzde 26'sının sigara kullandığı gerçeğinin de gözönünde tutulduğuna işaret etti.

Pub ve bar müşterilerinin yüzde 80'inin yasağın lehine oy kullandığını duyuran gazete, ankete katılanların sigara tiryakisi oldukları tahmin edilen yüzde 8'lik bölümünün ise serbestlikten yana olduğunu bildirdi.

İngiltere Bar ve Pub İşletmecileri Birliği adına açıklama yapan Rob Hayward, müşterilerin büyük bölümünün hem kendileri hem de bar çalışanları için temiz bir çevre yönünde oy kullandığına dikkat çekerken, önümüzdeki günlerde yasağa kendi isteğiyle pek çok yeni işletmenin de katılmasını beklediklerini bildirdi.

Konu rafa kaldırılmıştı
İrlanda'da genel yerlerde sigara içilmesinin yasaklanmasının ardından, aynı yasağın İngiltere hükümeti tarafından da uygulanacağı belirtilmiş, ancak tartışmaların ardından konu rafa kaldırılmıştı.
Yayın tarihi: 09.09.2004
277
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.