Magazin

İngiliz barları mikrop yuvası

İngiliz barları mikrop yuvası

İngiltere'de bar ve restoranlarda içkilere konulan buzların yüzde 44'ünün, koli basili dahil çeşitli bakteriler içerdiği açıklandı. Uzmanların yaptıkları araştırmalarda, bu mekanlarda tüketilen yiyeceklerde idrar izlerine dahi rastlandı.

İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yaptırılan araştırma sonucunda ortaya çıkan gerçek, pek çok kişinin dışarıda yiyip-içtikten sonra yakalandığı hastalıkların izahı olarak gösteriliyor. Yapılan araştırmada çeşitli bar ve restoranlardan 235 örnek alan uzmanlar, bunlardan 106'sının mikroplu çıktığını, denetlenen 111 bardan 51'inin hiçbir sağlık kuralına uymadığını tespit ettiler.

Eller ve yiyecekler iyi yıkanmıyor
Daha önce yine aynı yerlerde yapılan araştırmalarda, tüketilen yiyeceklerde "idrar izlerine" rastlandığına işaret eden yetkililer, "Bütün bunlar gösteriyor ki, bar ve restoranlarda çalışanlar, ellerini ya da buz kalıplarını yıkamıyor, insan sağlığıyla oynamakta sakınca görmüyorlar" şeklinde konuştu. ABD'de 1991 yılında içeceklere buz koyan bir görevlinin elini yıkamaması yüzünden, aynı anda onlarca kişi salmonella kapmıştı.
Yayın tarihi: 16.09.2003
439
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.