Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İnek sütünü helâl eder mi?

İnek sütünü helâl eder mi?

Sağlık dünyasının yeni tartışma konusu, inek sütü içmenin etik olup olmadığı. Kimi sütün 'buzağı hakkı' olduğunu söylerken, kimi küresel ısınmada ineklerin rolünü deşiyor.

İnek sütü içmek etik mi, değil mi? İnek sütüyle etik davranmak arasında bağlantı kuramayacak olanlar için, Londra'da ineğin sütünü biz insanlara ulaştırana kadar neler 'çektiğini' gündeme getiren tartışmaya bağlanıyoruz.
Tartışmanın en uç noktasında, inek sütünün sanıldığı gibi insanlar için sağlıklı ve doğal olmadığı, onu asıl ve tek hak edenin buzağılar olduğu görüşü var. 'İçmezsem olmaz' diyenlerdenseniz, olayın bir de sağlık boyutuna bakmak gerekiyor.

Bol bol süt iç, hasta ol!
Sütün insan sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilecek yağ ve hormonlarla dolu olduğu artık bilinen bir gerçek. Kalsiyum zengini yiyeceklerin tüketilmesiyle engellenebileceği söylenen kemik erimesinin, süt tüketimi dünyanın diğer yerlerine göre en üst düzeyde olan Batı'da çok daha yaygın olduğu da öyle. Yakın zamanda yayımlanan bir raporda ise astım, egzama, göğüs kanseri, koroner kalp hastalıkları, bunama ve hatta kulak enfeksiyonlarının süt tüketimiyle olumsuz yönden bağlantıları olduğu açıklandı.
Öte yandan, özellikle organik süt, birçok yararlı vitaminin de kaynağı. Süt alışkanlığımızdan vazgeçsek de geçmesek de süt meselesinin birinci dereceden muhatabı ineklerin hayatı pek iç açıcı değil.

İnekler erken yaşta yapay döllenme yada embriyon transferi yöntemiyle hamile bırakılıyor. Doğan buzağılar ilk günden itibaren annelerinden koparılarak erkekse danaya dönüşmesi için karanlık bir kafese kapatılıyor, dişiyse enfeksiyon kapmasının önlenmesi amacıyla birkaç hafta izole ediliyor. Daha bol süt vermeleri uğruna sağlıksız koşullarda, hormon ve antibiyotik takviyesiyle yaşatılan ineklerin halini kabul etmeyen vicdan sahibi çiftçilerse organik mandıralara yöneliyor. Yapay yöntemlerin uygulanmadığı bu mandıralarda hayvanlar daha sağlıklı yaşayıp, normal kapasiteleri olan sütü verebiliyor.

'Bari organik olsun' diyorlar
İşin çevresel boyutunda başka bir şaşırtıcı gerçek var, inekler küresel ısınmadan da sorumlu! Küresel ısınmanın yüzde 19'una neden olan metan gazının yüzde 20'si inekler tarafından salınıyor.
Hâlâ süt içmek isteyenlere ise tek alternatif kalıyor; dev şirketlerin endüstriyel koşullarda ürettiği süttense, hayvanlara sağlıklı koşullar sunan organik çiftliklerin sütünü içmek.
(Radikal)
Yayın tarihi: 02.07.2006
313
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.