Magazin

İmam nikahının sakıncaları

İmam nikahının sakıncaları

Parçalanmış ailelerin önemli bir bölümünü imam nikahlı çiftlerin oluşturduğu belirtildi. Ayrıca imam nikahlı kadınların diğer hemcinslerine oranla daha fazla şiddete maruz kaldığı da kaydedildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) SorunlarınıAraştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Seval Sekin, parçalanmış ailelerin önemli bir bölümünü imam nikahlı çiftlerin oluşturduğunu söyledi.

Sekin, imam nikahlı ailelerin yetersiz eğitim ve ekonomik yoksunluklar nedeniyle birçok sorunla başetmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Genelde çok çocuk sahibi olan bu ailelerde ortaya çıkan huzursuzluğun aile bütünlüğünü etkilediğini dile getiren Sekin şöyle dedi:

"İşini kaybeden ya da düzenli bir işe sahip olmayan erkek bir süre sonra imam nikahlı eşi ile çocuklarını terk edebilmektedir. Bununörneklerine maalesef özellikle büyükşehirlerin gecekondu bölgelerinde sıkça rastlıyoruz. Çünkü erkek imam nikahlı eşine ve ondan doğan çocuklarına karşı pek fazla sorumluluk hissetmiyor."

Eşi tarafından terkedilen kadının mevcut sıkıntılarının katlanarak arttığını ifade eden Sekin, imam nikahının kadınlar için büyük olumsuzluklar içerdiğini ancak bu konumdaki kadınların çoğunlukla bilgisizlik ve çaresizlik yüzünden böyle bir hayata razı olduklarını kaydetti.

Resmi nikahın sağladığı haklar

Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şubesi Başkanı Engin Demir, imam nikahıyla evlenen kadınların, resmi evlilikten doğan tüm yasal haklardan yoksun olduklarını belirtti. Demir, bu durumun, söz konusu kadınlar için çok büyük bir sıkıntı kaynağı olduğunu dile getirdi.

Resmi evliliğin sağladığı sosyal hakların hiçbirini kullanamayan kadının, eşiyle ayrılması halinde ekonomik açıdan büyük güçlüklerle karşılaştığını vurgulayan Demir, bu kadınların önemli bir bölümünün eşinin şiddetine de maruz kaldığını anlattı.

Demir, bu kadınların resmi nikahlı hemcinslerine oranla daha fazlasözlü ve fiziksel şiddete uğradığını ve haklarını da arayamadığını ifade etti. Bazı erkeklerin tek bir imam nikahlı eşle yetinmeyip birkaç kadına imam nikahı kıydırdığını kaydeden Demir, "Geçen yıl Konak belediyesi ile Toros Mahallesi`nde imam nikahlı 44 çifte resmi nikah kıyılmasını sağladık. Ancak imam nikahlı birden fazla eşi olan erkekler eşlerinden hangisine resmi nikah kıyacakları konusunda sıkıntı yaşadılar" diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bahri Öztürk, Türk Ceza Kanunu`na göre resmi nikah yaptırmayıp yalnızca imam nikahıyla yetinmenin veya resmi nikahtan önce imam nikahıyla evlenmenin suç olduğunu ifade etti.

Ancak bu suçun imam nikahını kıymaya mezun kişilere yönelik olduğunu, nikahı kıyılanlara ilişkin cezai bir yaptırımın bulunmadığına dikkati çeken Öztürk şöyle dedi:

"İmam, resmi nikah belgesi olmadan bir çifte imam nikahı kıyarsa suç işlemiş oluyor. Türk Ceza Kanunu`nun 237. maddesinde bu konuyla ilgili düzenleme bulunmaktadır. Ama buradaki cezai yaptırımlar uygulanamamaktadır. Çünkü söz konusu cezai yaptırımlar uzun süreden beri uygulanmadığı için terk edilmeye yüz tutmuştur."

Öztürk, sosyolojik ve kültürel nedenleri ortadan kaldırmadan bu tür olayların önüne geçmenin mümkün olmadığını kaydetti.
Yayın tarihi: 09.02.2002
349
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.