Magazin

İlker İnanoğlu'nun hapsi isteniyor

İlker İnanoğlu'nun hapsi isteniyor

Manken Güzide Duran'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İlker İnanoğlu, kimseye hakaret kastının olmadığını ifade ederek, beraatını istedi.

Bakırköy 8. Sulh Ceza Mahkemesindeki duruşmada, daha önceki duruşmalara gelmeme nedenini delillendiremediği için zorla getirilmesi kararlaştırılan İlker İnanoğlu ile taraf avukatları hazır bulundu. Şikayetçi Güzide Duran ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada diyecekleri sorulan İnanoğlu, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, olay tarihinde kimsesiz çocuklar yararına, Zeytinburnu'ndaki bir alışveriş merkezinde verdikleri yemekte gazetecilerin sorularını yanıtladığını söyledi.

"Gazetecilerin, sözlerini yayımlarken istedikleri bölümleri kesip, istedikleri bölümleri birleştirerek böyle bir anlam çıkardığını" savunan İnanoğlu, "Kimseye hakaret kastım yok, beraatımı istiyorum" dedi.

İnanoğlu'nu avukatı Aydın Kurban da müvekkilinin savunmasına katıldığını ifade ederek, maddi zarara uğradığını beyan eden Duran'ın dosyaya sunduğu gazete kupürlerinden, böyle bir kaybının olmadığının anlaşılacağını söyledi.

Duran'ın avukatı Muharrem Özay ise sanığın savunmalarını kabul etmediğini belirterek, bu olaya ilişkin İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde maddi ve manevi tazminat talebiyle açılan davada tanık olarak dinlenen ve sanığın arkadaşı olduğunu söyleyen Bekir Saçar'ın, İnanoğlu'nun basına yansıyan şikayet konusu hakaretlerinde ısrar ettiğini, hatta aralarındaki telefon konuşmalarından, söz konusu ifadelerden daha ağır ifadeler kullandığını beyan ettiğini kaydetti.

Özay, dolayısıyla bunun basının ayarladığı bir vaka değil, sanığın gerçekleştirdiği kasıtlı bir hakaret eylemi olduğunu savundu.

Söz alan İnanoğlu, Özay'ın beyanlarını kabul etmeyerek, Bekir Saçar'ın arkadaşı olmadığını ve yaklaşık 2 yıldır kendisiyle konuşmadığını kaydetti.

Muharrem Özay, "Mahkeme buyurursa söz konusu görüntüleri içeren CD'leri dosyaya sunalım. Bilirkişiye gönderilerek çözümü yapılsın. Ayrıca Bekir Saçar'ın 'tanık' sıfatıyla dinlenmesini talep ediyoruz" dedi.

Hakim de Duran'ın avukatı Özay'a, suça ilişkin görüntüleri içeren CD'leri mahkemeye ulaştırması için 20 gün süre verilmesini ve CD'lerin ulaşması halinde rapor alınması için bilirkişiye gönderilmesini kararlaştırdı.

Özay'ın, Bekir Saçar'ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebini reddeden hakim, duruşmayı erteledi.

İlker İnanoğlu'nun, TCK'nın "hakaret" suçunu düzenleyen 125. maddesi uyarınca 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Gazetecileri duruşma salonuna sokmadı
Bu arada, İlker İnanoğlu'nun duruşmada ifade verdiği sırada kendisi ile adliyeye gelen ve koruması olduğu belirtilen bir kişi, duruşma süresince mahkeme kapısında bekleyerek, basın mensuplarının içeri girmesini engelledi.

Duruşma çıkışı, salona giremeyen gazetecilerin sorularını yanıtlayan Duran'ın avukatı Muharrem Özay da davada herhangi bir gizlilik kararı alınmadığını ve gazetecilerin içeri alınmamasının fiili bir uygulama olduğunu ifade ederek, "Bu, gazetecilere yapılan bir saygısızlıktır.

Duruşmada da zaten gazetecileri yalancılıkla itham etti. İlker İnanoğlu yaptığının ne kadar büyük bir suç olduğunu biliyor ki gazetecilerin içeri alınmasını istemedi. Mahkemenin de buna aracı olmaması gerekiyordu" diye konuştu.
(Vatan)
Yayın tarihi: 10.04.2008
345
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.