Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İlk sarışın kadınlar 11 bin yıl önce çıktı

İlk sarışın kadınlar 11 bin yıl önce çıktı

Yeni bir araştırmaya göre ilk sarışın kadınlar, 10-11 bin yıl önce Kuzey Avrupa'da ortaya çıktı.

O zamana kadar herkes koyu renk saçlı ve koyu renk gözlüydü. Kanadalı antropolog Peter Frost'un araştırmasına göre kadınlar, erkek nüfusunun azaldığı taş devrinde, rekabet edebilmek için evrim geçirerek sarışın ve mavi gözlü oldular.

Bunun nedeni, Buzul devrinin sonunda yaşanan yiyecek kıtlığı. Erkekler av bulabilmek için çok uzun mesafelere gidiyor ve birçoğu ölüyordu. Frost'un bu teorisi, İngiliz ve Japon araştırmacılar tarafından da doğrulandı.

Saç rengini belirleyen "MC1R" geninin Avrupa'da en az 7 varyasyonu bulunuyor. Ancak dünyanın geri kalan bölgelerinde koyu renk saç ve gözler ezici bir çoğunlukta. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) bir araştırmasına göre doğal sarışınların nesli 200 yıl sonra tükenecek. Çünkü gerçek sarışın genini taşıyan insan sayısı çok az. Bu araştırmaya göre dünyadaki en son doğal sarışın 2202 yılında Finlandiya'da doğacak.
(Hürriyet)
150
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.