Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İlk kez kısrak kopyalandı

İlk kez kısrak kopyalandı

İtalyan bilimadamları, dünyada ilk kez atı genetik olarak kopyaladılar. Kopya tay, 28 Mayıs´ta dünyaya geldi. Yarın piyasaya çıkacak Nature dergisine göre, İtalyanların kopyaladığı tay, hem genetik annesinin, hem de taşıyıcı annesinin kopyası olma özelliğini taşıyor.

Dergideki makaleye göre, kopya tay, Lazzaro Spallazani araştırma enstitüsünden Cesare Galli başkanlığındaki ekibin kullandığı yöntemle 336 günlük gebelikten sonra dünyaya geldi. İtalyan yöntemi, deri hücreleri kullanılmasına dayanıyor. Haflinger ırkı kısraktan alınan hücrelerle aşılanan çekirdeksiz yumurtalar, aynı kısrağın rahmine yerleştirildi. Böylece kısrak, kopyatayın hem genetik annesi hem de taşıyıcı annesi oldu. Başta oluşturulan 328 ceninden sadece Prometeus adı verilen cenin başarıyla rahme tutunarak gelişti. Dergiye göre, tayla kısrak arasındaki genetik benzerlik DNA testiyle kanıtlandı. Amerikalılar da mayıs başlarında katır kopyaladıklarını açıklamışlardı. Katır, deri hücreleri değil cenin hücreleri kullanılarak kopyalanmıştı.
Yayın tarihi: 06.08.2003
232
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.