Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'İlk gün' sendromu

'İlk gün' sendromu

Ailelerin yanlış tutumu, ilköğretime başlayacak çocuklara 'ayrılık acısı' yaşatıyor.

Çukurova Üniversitesi'nde görev yapan Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kutlu, ilköğretime başlamanın çocuk için çok yeni ve farklı bir deneyim olduğunu belirterek, ilk kez okula giden çocukların kaygılarını azaltmak için velilere büyük görevler düştüğünü söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Kutlu, çocuklarından ayrılacak ailelerin, özellikle de annelerin duygusallıktan kurtulması gerektiğini belirtti:

"Çocuğunuzun okula başlayacağı ilk gün sevinçli, rahat ve sakin olun. Kesinlikle ağlamayın. İstediğini giymesine ve yanına küçük bir oyuncağını almasına izin verin.

Çocuğunuzun sizden ayrılma kaygısını azaltmak için kendi kaygınızı saklayın. Unutmayın ki kaygı bulaşıcı bir hastalık gibidir. Her şeyi bir defada anlatın, vedalaşmayı hüzünlü hale getirmeyin, neşeli bir şekilde sarılıp, gülümseyerek ayrılın."

Neşeli bir yer olduğunu hissettirin
Okulun neşeli bir yer olduğunun çocuğa hissettirilmesi gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Kutlu, bunun için okulun açılacağı gece evde bir kutlama yapılabileceğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Kutlu, okulun ilk birkaç haftasının her zaman stresli olabileceğini de hatırlattı:

"Bu dönemlerde onlara karşı daha anlayışlı davranın. Çocuğunuzun okula gitmek istemediği günlerde bunun nedenini öğrenmeye çalışın, fakat gereksiz yakınmaları da kabul etmeyin.

Onlara yetişkinlerin her sabah işe ve çocukların da okula gitmeleri gerektiğini, bunun onların görevi olduğunu anlatın."

"Anne-babası hayat boyu öğrenme merakıyla dolu olan çocuklar, öğrenimi çok daha fazla ciddiye alırlar" diyen Yrd. Doç. Dr. Kutlu, ilk defa evden ayrılarak okul hayatına başlayacak çocuklara, her sabah kahvaltı yapılması ve ev ödevlerinin düzenli takip edilmesi gibi alışkanlıkların aileler tarafından kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Kutlu, "Çocuklarınıza büyük işleri daha küçük parçalara bölerek yapmasını öğretin. Bu, okul içinde ve dışında başarıyı getirecektir. Çocuklara iyimser olmak ve başarı umudu öğretilebilir ama bunlar okulda öğretilmez, bunları öğretmek ailenin görevidir" dedi.

Çocuklarınızla konuşun
Yrd. Doç. Dr. Kutlu, okul başarısını sağlamanın da ailenin görevleri arasında yer aldığını açıkladı:

"Çocuklarınızla her gün okulda neler yaptıklarını konuşun. Tatmin edici cevaplar almalısınız. 'Evet, hayır' veya 'hiçbir şey' gibi cevapları kabul etmeyin. Okul başarısını sağlamak da bir aile işidir.

Hiçbir öğrenci bunu tek başına gerçekleştiremez. Herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Çocukların okulda başarılı olmaları için daima, disiplin, gayret, saygı, takdir edilme ve güçlü bir sevgi bağına ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçları karşılamak iyi anne-baba olmanın başlıca gereğidir."
(cnnturk.com)
201
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.