Magazin

İlk dayak balayında, arkası yarın...

İlk dayak balayında, arkası yarın...

Yeni evlendiniz, balayına gidiyorsunuz. İleride aile içi kavga yaşanıp yaşanmayacağı da bu dönemde belli oluyor. Balayında eşlerin birbirlerini kıskanmalarıyla başlayan şiddet dalgası, sonraki günlerde 'arkası yarın' olarak genişleyerek sürüyor.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Suna Taneli, bir ailede şiddetin yaşanıp yaşanmayacağının balayı döneminde belli olduğunu söyledi.

Balayında başlayan şiddetin, diğer yıllarda da devam ettiğini öne süren Prof. Dr. Taneli, çok az kişinin şiddet uygulamaktan vazgeçtiğini belirtti.

Üniversitedeki hemşire ve sağlık personeline Aile içi şiddet konusumnda konferans veren Prof.Dr. Suna Taneli, Türk halkının şiddeti körükleyen bir toplum haline geldiğini ileri sürdü.

Aile içi şiddet konusunda toplumun her kesimine önemli görevler düştüğünü dile getiren Prof.Dr. Taneli, "Şiddeti körükleyen bir toplumda yaşıyoruz. Sağlık personeli, polis, din adamı ve öğretmenlere önemli görevler düşüyor. Televizyonda, gazetelerde aşırı şiddete maruz kalan çocukların ileri yaşlarda şiddet uygulayan birey olma ihtimali çok yüksek" dedi.

Bir ailede şiddetin yaşanıp yaşanmayacağının daha balayında belli olduğunu ifade eden Prof.Dr. Taneli, "Balayında eşlerin birbirine yaptıkları kıskançlıklar da bir çeşit şiddettir. Bu mayoyu niye giydin?, O adama niye baktın?, sana neden güldü? gibi kıskançlık sözleri, o ailede şiddetin başladığının bir göstergesidir" diye konuştu.

iddetin sadece fiziksel olarak algılanmasının yanlış olduğunu ifade eden Prof.Dr. Taneli, şöyle devam etti:

"Şiddet denince ilk olarak akla fiziksel şiddet gelir. Ama psişik şiddet dediğimiz, sözlü şiddet, aşağılama, ayrımcılık, dedikodusunu etme, alay etme ve teşhir de şiddettir.

Bir ailede kadını ya da kocayı rutin olarak belli bir saatte büyükleri ziyaret etmeye zorlamak da bir şiddettir. İntihar da kişinin kendine ve ailesine yönelik ağır bir şiddettir. En önemlisi psişik şiddet fiziksel şiddetten daha fazla iz bırakır."
Yayın tarihi: 16.05.2002
313
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.