Magazin

İlk basılı atlasa 4 milyon dolar

İlk basılı atlasa 4 milyon dolar

Dünyanın ilk basılmış atlası, Londra'da düzenlenen müzayedede 3,9 milyon dolara satıldı.

Claudius Ptolemy'nin atlasının 1477'de basılmış kopyası, Sotheby müzayedesinde 2,14 milyon Pound (3,9 milyon dolar) fiyata satılarak, daha önce müzayedeyle satılan bütün atlasların fiyatını geçti.

Lord Wardington ailesine ait koleksiyonun bir parçası olan atlasın sadece iki kopyasının olduğu ve diğerinin özel bir koleksiyonda bulunduğu belirtildi.

Atlası alan koleksiyonerin kimliği açıklanmazken, ödenen miktar 2005'de satılan 'Doria Atlası' için verilen 1,46 milyon pound'u geçerek rekor kırdı.

Yangından kurtarılmış
Atlası hazırlayan Ptolemy, Mısır'da yaşamış önemli bir coğrafyacı, astronom ve astroloji uzmanıydı. Birçok bilimsel eseri bulunan Ptolemy'nin, Roma İmparatorluğu'nu gösteren haritaları ve atlasları bulunuyor.

Satılan atlasın, 2004'te Wardington ailesinin mülkünde çıkan yangında yok olma tehlikesi atlattığı, 95 itfaiyecinin yangını söndürme çabaları sırasında insan zinciri oluşturan yerel halkın, kitapları alevlerden kurtardığı belirtiliyor.
Yayın tarihi: 11.10.2006
182
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.