Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'İleri zekâlılar' bunu bilir

'İleri zekâlılar' bunu bilir

Kısa adı 'Mensa' olan İleri Zekâlılar Kulübü'nün, zekâ testlerinde (IQ testi) en zeki yüzde 2'nin içine giren taksi şoförlerinden sanatçılara, 100 ülkeden 100 bin üyesi var.

İsteklileri, iki aşamalı testten geçirildikten sonra kabul eden kulübün, ABD'deki toplam üye sayısı 50 bine yaklaşıyor. Bunların 2 bin 288'i New York'ta yaşıyor. 'Mensa' Latincede 'masa' anlamına geliyor. Kulübe bu adın verilmesi; üyelerin ırk, renk, milliyet, yaş, siyasi görüş, eğitim düzeyi ve sosyal sınıf ayrımı yapılmadan aynı masa etrafında toplanmalarından kaynaklanıyor.

İçinde a olan ilk sayı
Kulübün ünlü üyeleri arasında Steve Martin, Sharon Stone, Jodie Foster, Geena Davis gibi isimler de var. Üyelerin yaş grubu 4-94 arasında değişirken, yüzde 14'ünü çocuklar oluşturuyor. Kulübe girmek isteyenlere uygulanan testlerdeki sorulardan bazıları ve cevapları şöyle:

 • Elbiseci dükkânı kapanmak üzeredir. Bu nedenle bir düzine erkek çorabını yarım düzine dolardan satıyorlar. Bir çift çorap kaça satılmaktadır? (50 cent)

 • (İngilizce olarak) Sıfırdan yukarı doğru sayıldığında, içinde (a) harfi bulunan ilk sayı kaçtır? (Thousand-bin)

 • Roy, babasının tek erkek kardeşinin, tek oğlunun tek kuzenine hayrandır. Bu kuzen kim? (Kendisi)

 • 32 rakamının yarısının dörtte birinin 200 katı olan sayı kaçtır? (800).

 • (Radikal)
  364
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.