Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İlaç tüketiminde hızlı artış

İlaç tüketiminde hızlı artış

Aile hekimliği uygulamasına geçilememesi ve bilinçsiz ilaç kullanımı nedeniyle Türkiye'de ilaç tüketiminin 10 yılda 5 kat arttığı bildirildi.

Merkezi Ankara'da bulunan Tıp Kurumu'nun Genel Sekreteri Dr. Ali Rıza Üçer, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, 2001 yılı verilerine göre dünya ilaç pazarında, bir yılda 442 milyar Euro dolaşımının gerçekleştiğini kaydetti.

Avrupa İlaç Üreticileri Birlikleri Federasyonu (EFPIA) üyesi 17 ülkenin, 5 yıl öncesine kadar dünya ilaç sektörünün büyük bölümünü elinde bulundururken, EFPIA'nın bu üstünlüğünü AR-GE yatırımlarına büyük önem veren ve ilaç firmalarına her türlü desteği sağlayan ABD'ye kaptırdığını ifade eden Üçer, AR-GE yatırımları 1990 ile 2001 yılları arasında ABD'de 5 kat artarken, Avrupa'da yalnızca 2.4 kat artış gösterdiğini vurguladı.

Üçer, dünya ilaç devlerinin iştahını kabartan ve çok büyük bir pazar olarak görülen Türkiye'de ise son 10 yılda ilaç tüketiminin 5 kat arttığını ve 2001 yılı sonlarında 3 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Ali Rıza Üçer, Türkiye'de tüketilen ilaç miktarındaki artışta en büyük nedenin, aile hekimliği uygulamasına halen geçilememesi ve bilinçsiz ilaç tüketimi olduğunu da kaydetti.

Sağlık sistemindeki çok başlılık ve karmaşa nedeniyle kimin ne kadar ilaç tükettiğini tespit etmenin bile güç olduğunu vurgulayan Üçer, bilinçsiz ilaç kullanımından kaynaklanan ilaç savurganlığının, aile hekimliği uygulamasına geçilmeden önlenmesinin mümkün olamayacağına işaret etti.

ULUSAL İLAÇ POLİTİKASI ŞART
Türkiye'de yapılan ilaç üretiminin klasik ilaçları üretmekten öteye geçemediğini belirten Üçer, gelişmiş ülkelerin önemli bir gelir kaynağı olarak gördüğü ilaç sektörünün Türkiye'de yıllardır ihmal edildiğini savundu.

Hükümetin ilaç sanayiine ve özellikle yeni ilaç üretimi konusunda özel şirketlerin AR-GE harcamalarına destek vermesi gerektiğini ifade eden Üçer, şunları kaydetti:

''AR-GE için devletten yeterli desteği alamayan yerli ilaç firmalarının pazar payı giderek düşerken, Türkiye'nin yabancı ilaç firmalarına bağımlığı da aynı hızla artmaktadır. Vakit kaybedilmeden ulusal bir ilaç politikası hazırlanmalı ve bu doğrultuda adımlar atılmalıdır.''

Türkiye'nin ilaçta gayrisafi milli hasılaya ayırdığı payın da gelişmiş ülkelere oranla çok yüksek olduğunu belirten Üçer, ilaç kullanımındaki bu kötüye gidişin önlenmesi için ayrıca, ilaç fiyatlarının denetim altına alınması ve halkın ilaç tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
(AA)
204
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.