Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İki kuşak sonra kanser tamam!

İki kuşak sonra kanser tamam!

Kanserin en çok görülen dört çeşidi olan meme, prostat, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerinden ölüm oranının 10 yıl içinde azalacağı, iki kuşak sonra da kaybolacağı açıklandı.

İngiliz Kanser Araştırma Enstitüsü Başkanı Profesör Alex Markham, kanser kontrollerinin yaygınlaştırılması, daha net teşhisler konulması ve yeni teknikler kullanılması halinde, gelecek kuşakların 4 tehlikeli kanser türünden kurtulabileceğini söyledi. Bu dört türün belirtileri ve tedavi yöntemleri şunlar:

Meme kanseri
Nedir?: Yılda 13 bin kadının ölümüne yol açan bu kanser, meme dokusunda görülüyor.
Belirtileri: Memede veya koltuk altında ortaya çıkan yumru, koltuk altlarındaki ter bezlerinde büyüme, meme ucunun görüntüsünde farklılaşma, göğüslerin büyümesi. Aşırı alkol tüketimi, obezite, ailede hastalığın görülmesi, geç yaşta çocuk sahibi olmak, riski artırıyor.
Tedavisi: Kemoterapi, hormon tedavisi, ameliyatla kanserli göğsün alınması.
Takibi: Özellikle 50 yaşının üstünde kadınlar, düzenli mamografi çektirmeli.

Bağırsak kanseri
Nedir?: Bağırsak veya kalınbağırsakta ortaya çıkan ve oldukça sık görülen kanser türü.
Belirtileri: Bağırsak sisteminin düzeninin bozulması, sürekli ishal ya da kabızlık, dışkıda kan, bağırsaklarda ciddi ağrı.
Tedavisi: Bağırsağın kanserli bölümü alınır.
Takibi: Araştırmalar, görüntüleme sayesinde bağırsak kanserinin erken teşhis edilebileceğini tespit etti.

Rahim ağzı kanseri
Nedir?: Rahim ağzında kanser - öncesi değişikliklerin meydana gelmesi, rahim ağzı kanserinin habercisidir.
Belirtileri: Âdet dönemleri dışında ve cinsel ilişki sonrası anormal kanamalar, menopoza giren kadınlarda yeniden kanama görülmesi.
Tedavisi: Kanser sadece rahim ağzındaysa, ameliyat yeterlidir. Yayılmışsa, kemoterapiye başvurulabilir.
Takibi: Düzenli smear testi.

Prostat kanseri
Nedir?: Çoğunlukla 70 yaş üstü erkeklerde görülür, yavaş büyüyen türü de, hızla büyüyüp tüm vücuda yayılan türü de vardır.
Belirtileri: İdrar düzeninde sorunlar.
Tedavisi: Erken teşhis halinde ameliyat.
Takibi: Kan testi.

Anastacia, meme kanseri vakfı kurdu
Amerikalı şarkıcı Anastacia, meme kanseri araştırmalarına bağış toplanması amacıyla vakıf kurdu. Vakfı, kozmetikçi Evelyn Lauder ile birlikte kuran Anastacia, "Anastacia Vakfı"nı, kadınların kendi sağlıkları söz konusu olduğunda seçenek sahibi olmaları gerektiğine inandığım için kurdum" dedi.

Festivale de katılacak
Anastacia, şubat ayında meme kanseri hastalığı nedeniyle göğsündeki kisti aldırmıştı. Ünlü şarkıcı, Celine Dion, Dolly Parton ve başka müzisyenlerle bu ayın sonunda New York'ta meme kanseri araştırmaları yararına düzenlenecek 4. Woman Rock Festivali'nde sahneye çıkacak.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 17.09.2003
175
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.